Elektronikus betrsi technikk
Forrs: www.hvg.hu 2006.02.24. 11:27
A prthonlapfeltrssel, gy tnik, a politika vilgt is elrte a digitlis boztharc. Szakrtk szerint a szmtgpes jelszlopsi technikk nem vegytiszta digitlis trkkk, a siker rdekben a legtbb esetben a hagyomnyos bnzi arzenlt is bevetik.
A Pentagon, a Nemzetbiztonsgi gynksg (NSA) s az FBI amerikai fejesei - megelgelve szmtgpes hlzataik sorozatos megtmadst - ngy-t vvel ezeltt felkrtek egy hackert, hogy segtsen a belpskor hasznlt jelszavak biztonsgoss ttelben - cserbe szemet hunynak korbbi stiklijei fltt. A bitbetyrbl alkalmi pandrr ellpett fiatalember a megrendelk nem kis meglepetsre szmtgp helyett egy telefonkszlket krt, hogy demonstrlja az egyik - klnsebb elkpzettsget nem ignyl - besurransi alaptechnikt. Alig flrs - sznszi helyzetgyakorlatnak is beill - telefonlgatssal megszerezte az egyik jelen lv vezet asszisztensnek a jelszavt; a sikerhez csak annyi kellett, hogy megtveszt hitelessggel hol mltatlankod szmtgpes rendszergazdnak, hol feldhdtt felettesnek adja ki magt. Az internetbiztonsggal foglalkozk szakmai legendriumbl idzett eset a szakzsargonban "social engineering (trsasgi gyeskeds) nven ismert trkk egyik alapvltozata" - vezet a szmtgpes vilg sttebb zugaiba Frsz Ferenc, az adatments s a hlzati biztonsg terletn a nemzetkzi lmeznybe tartoz magyar Krt Rt. biztonsgi szakrtje.
Ami azonban nem megy szp szval, azt tbbnyire a processzorok nyers erejvel kell megszerezni. A szabadsgharcos-attitdjkre bszke, az anyagi krokozst kerl hackerek ltal felkszletlensgk s megfontolatlansguk okn lenzett "kattintgats suttyk" (script kiddies) vlasztjk rendszerint e mfaj legegyszerbb mdjt. A lehetsges varicik vgigprblgatsn alapul mdszerhez elssorban digitlis sztrakra van szksg. Ezek a kzisztrak alapszkszletn tl szmokkal kombinlt, kis- s nagybetket is tartalmaz rtelmes kifejezsek - belertve a bece- s llatneveket, esetleg az autmrkkat is - oda-vissza olvasatt soroljk fel. A jelszfejtk nem egy esetben kln beptygik a jelszgazda krnyezetbl, lethelyzetbl add lehetsgeket is. E terleten csak ltszlag nagy a varicik szma: a nmi szrfzgetssel mg a bitanalfabtk ltal is knnyen megszerezhet programocskk - a korszerbb pc-k szmolsi sebessgnek ksznheten - a hat-ht karakteres kdok esetben ma mr gyorsan vgigprgetik a ltez sszes lehetsget.
m az ennl bonyolultabb jelszavak sem megfejthetetlenek - br 14 vagy annl tbb karakterbl ll kdot egyetlen norml gpnek akr vekig is eltartana kitallni. Ilyenkor a szakargban zombigpeknek nevezett, specilis hlzatba (gynevezett frtbe) kttt asztali masink knlhatjk a megoldst. Ezek az interneten "tvirnytssal" sszekapcsolt, netn egy-egy vllalati rendszergazdtl jszakai munkra illeglisan kibrelt cges masink egytt valsgos szuperszmtgpet alkotnak, s hatalmas kapacitsukkal alkalmasak az internetes kdtrsre. "A mai kiszolglk, szerverek persze mr bellthatk gy is, hogy hrom vagy akr kevesebb sikertelen bejelentkezsi ksrlet utn hossz idre letiltsanak" - gy Frsz, aki szerint azonban ez a vdelmi fegyver csak az amatrk ellen mkdik.
Nem is digitlis "faltr kosnak" hasznlja az emltett zombigpeket a legjabb szmtstechnikai ismeretekkel is felvrtezett alvilg, amely az htott adatokhoz val hozzfrst biztost jelszavak megszerzshez nem kevs szervezssel jr, szofisztikltabb mdszereket vet be. Az gynevezett hlzatletapogats (angol mszval tapping) els lpseknt pldul a bitbetyr fizikai valjban (inkognitban) besurran a meglkelni kvnt cg, intzmny pletbe, s az ottani hlzat valamelyik szabadon hagyott kbelkimenett hasznlva sajt hordozhat masinjval rkapcsoldik a hzi rendszerre. Ha nincs komoly jelszvdelem, akr rgtn be is lphet, de ellenkez esetben sem kell ktsgbeesnie - jelzi a tovbbi lehetsgeket Sebestyn Mrk informatikus -, hiszen a drtokban zajl kommunikci belpsi kdok nlkl is lehallgathat. A "lefejtett", a laikus szmra zagyva informcihalmazt ksbb, nyugodt krlmnyek kztt lehet kielemezni: gy kiszrhetek a szoksos hrombets (.doc, .jpg, .pdf) fjlkiterjesztsektl eltren hash "utnvvel" felcmkzett, jellemzen a felhasznlk nevt s jelszavt tartalmaz adatcsomagok. Ezeket hiba kdoltk a gondos rendszergazdk, mivel a mr emltett zombigpekkel, de mg a vilghln kzkzen forg egyszerbb kdtr programokkal is knnyedn megfejthetk - folytatja az informatikus.
A tavaly nyron vilgszerte tbb mint negyvenmilli bankkrtya jelszkdjt eltulajdont (HVG, 2005. jnius 22.) s azok segtsgvel tbb szzmilli dollrt meglovast - azta is ismeretlen - brigd ms eszkzkkel dolgozhatott. A biztonsgi szakemberek felttelezse szerint a hagyomnyos bnzsben a "beptett ember" kategriba tartoz mfogs elektronikus vltozatval, a szakzsargonban trjai falovaknak nevezett kmprogramokkal. Ezek a mr j tz ve ltez, m eleinte inkbb szmtgpes vrusok transzportjra hasznlt digitlis frkszek - akr a helln mtoszban - rtalmatlan semmisgnek (pldul levlnek, jtkprogramnak, erotikus kpgalrinak) lczzk magukat. Miutn a kvncsi gphasznl rjuk kattintott, szrevtlenl "belnek" a szmtgpbe. Egyes vltozataik kifigyelhetik a jelszt (mondjuk gy, hogy a bejelentkezsi procedra sorn megjegyzik, milyen sorrendben tttk le a billentyket), majd az internetes kapcsolatteremts sorn ki-be jv informcifolyamban megbjva elkldik gazdjuknak a nhny bit terjedelm kulcsinformcit.
Az ilyen jelszlopsoknak csak a tredkre derl fny, br a begrt retorzik szigorak. Tavaly pldul annak a brit diknak az gye vltott ki nemzetkzi visszhangot, akit vgl is azrt nem tltek tbbves brtnre, mert csupn iskolatrsainak jelszavt tulajdontotta el a sulihlzat gpeire teleptett "falovaival". Ennl sokkal veszlyesebbek a nylt megtvesztssel operl trjaitpusok. A magyar Virusbuster cg statisztiki szerint az elmlt kt vben tbb olyan jelszlop programot szleltek hazai hlzatokban, amelyek szmtgpes banki szolgltatsok hasznlatakor lptek mkdsbe. Amikor a gyantlan netgyfl be akart jelentkezni a banki rendszerbe, egy, az eredetire megtvesztsig hasonlt weboldal - valjban egy gyes trjai - krte el a felhasznl nevt s jelszavt, majd hlzati hibra hivatkozva j prblkozst javasolt. Msodszorra mr az igazi bankok jelentkeztek, s az gyfl szre sem vette, hogy kdjait illetktelenek szereztk meg.
A legdrzsltebb hlzati kalzok egybknt nem is a rendszerek legszigorbban rztt - a mezei dolgozk ltal is hasznlt - fkapuin prblnak bejutni, hanem valamifle mellkajtn. gy nem is jelszra van szksgk, hanem a szmtstechnikai rendszer gyenge pontjainak ismeretre, ami viszont mr egy msik trtnet. Br lapzrtnkkor mg nem lehetett tudni, pontosan kik s hogyan jutottak hozz az MSZP-szerver egybknt egyszer kpzettrstssal is visszafejthet "pirosvirag" belpsi kdjhoz, a HVG ltal megkrdezett szakrtk arra a kalz-bonmot-ra is emlkeztettek, miszerint jelszavakat lopni igazn a hozzjuk tartoz gpekkel egytt rdemes.
VAJNA TAMS
|