Férfiak időbeosztása, 1977
© KSH
A volt szocialista országokban többet alszanak, mint Nyugat-Európában. A magyar férfiak ebben a tekintetben már közelednek a nyugati időbeosztáshoz a maguk napi 488 alvásra fordított percével. Romániában ez 505 perc, míg Norvégiában 473. Az adatok alapján felmerül, hogy meddig csökkenhet az alvásidő.

Az alvászavarokkal küzdők száma nőtt az elmúlt években. Ez összefügg az életvitelünk változásával, munkahelyi, otthoni problémáinkkal. A következmények egyik talán leggyakoribb és legkorábban jelentkező csoportja a szellemi működést érinti. Ingerlékenység, depresszióra való hajlam, a gondolkodás meglassulása, valamint memóriazavar szerepel a lehetséges következmények között – sorolja Faludy Béla, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, az Alváslaboratórium vezetője.

Férfiak időbeosztása, 1999
© KSH
"Az ember olyan állatfaj, amelynek rendkívüli alkalmazkodó képessége van” – mondja Csányi Vilmos etológus azzal kapcsolatban, hogy az emberi szervezet milyen mértékű változást tud jól kezelni.

„A második világháborúban a pilótáknak olyan gyógyszereket adtak, amelyekkel 20 órán keresztül aktívan ébren voltak, ezt követően azonban teljesen kimerültek" - emlékeztet a professzor.

Egerekkel végeztek néhány kísérletet, hogy meddig nyújtható az alvás nélkül töltött idő - meséli az etológus -, és 16-28 óra között sikerült is mozgásban tartani az állatokat, később azonban szükségszerűen visszaállt a genetikailag kódolt bioritmus.

Nők időbeosztása, 1977
© KSH
„Már harmincéves koruk körül egyre kevesebbet járnak az emberek társaságba, kiállításra, színházba és csökken a CD- vagy rádióhallgatás ideje is. Hasonló a helyzet a gyalogos- és tömegközlekedéssel”– magyarázza Falussy doktor.

Elkényelmesedünk és egyre passzívabb időtöltéseket keresünk magunknak, amelyek otthon végezhetőek, kevesebb szellemi-fizikai igénybevételt igényelnek. „Szoros kapcsolat van a társadalmi jólét, az időfelhasználás szerkezete és az időfelhasználás szabadságfoka között” – teszi hozzá a kutató. Tény az is, hogy a magyar háztartások 13 százalékában nincs könyv.

Nők időbeosztása, 1999
© KSH
A főfoglalkozású keresőmunka csúcsideje a férfiaknál 30 és 39, míg a nőknél 40 és 49 éves koruk között, akkor teáznak és kávéznak a legtöbbet. Jellemző különbség a két nem között az is, hogy a nők körében fokozatosan nő az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele, míg a férfiak csak 50 éves koruk körül látogatnak sűrűbben az orvosi rendelőkbe.

Egyes fiatalkori tevékenységek eltűnnek ugyan, de időskorban újra elkerülhetnek: ilyen a séta, a vendégeskedés és a férfiak lakástakarításban történő részvétele.

  

1. Többet sportolunk és imádkozunk, kevesebbet alszunk
2. A tévézés az időnkre megy
3. Egerek és emberek

hvg.hu