|
Bár a horvát hatóságok egyértelműen cáfolják, hogy a déli határszakasztól mintegy harminc kilométerre felfedezett újabb madárpusztulást a H5-ös vírustörzs valamelyik fajtája okozta volna, a pécsi határőr-igazgatóság felkészült az esetleg elrendelt szigorítások végrehajására.
Déli határszomszédunk hivatalos közleménye szerint a Horvátországban eddig megtalált madártetemek közül csupán hat hattyúban sikerült kimutatni a madárinfluenza egyik vírustörzsét, a déli határszakasztól mintegy 30 kilométerre felfedezett újabb madárpusztulást viszont feltehetően nem madárinfluenza okozta. Ezért a déli határszakaszon egyelőre nincs szükség szigorításra.
A pécsi határrendészet járőrei különös gondossággal figyelik a Dráva mentén átvonuló madarak útvonalát, illetve ellenőrzik pihenőhelyeiket. A szigorított határellenőrzés már egy hete érvényes az unió déli vízi-kapujánál, a mohácsi kikötőben, ahová hetente több mint félszáz hajó, illetve uszály fut be a nemzetközi vízekről. A hajókon a személyi kabinoktól kezdve a rakományon át a konyháig mindent átkutatnak, s ha szárnyasra bukkannak, a helyszínen elégetik. (A szigorítás elrendelése óta egyetlen alkalommal került sor erre.)
Baranyában nincs pánik a madárinfluenza-veszély miatt, a vidéki falvakat járva és az ott élő embereket kérdezgetve csak legyintenek a vírusveszéllyel kapcsolatos hírekre. Királyegyházán például az egyik nyugdíjas házaspár azt mondta: az ő tyúkjaik - amelyek a kertben, szabadon kapirgálnak napközben – nincsenek veszélyben, így nem is tervezik, hogy bezárják őket. A vidéki portákon mindenütt tartanak baromfit, főként csirkét és tyúkot, a tehetősebbeknél van pulyka és liba is.
A pécsi vásárcsarnokban viszont már hiába megy valaki olyan szándékkal, hogy a megszokott kofájától frissen bontott háziszárnyast vásároljon, annak árusítását ugyanis betiltották, sőt az asztalok alatt lévő szatyrokat is szigorúan ellenőrzi a piacfelügyelet. Ha mégis konyhakész baromfit találnának, azonnal elkobozzák, az árusra pedig pénzbüntetést szabnak ki.
A múlt hét végén megkezdődtek azok az elméleti tájékoztatások, illetve szimulációs gyakorlatok, amelyek a megyében tevékenykedő háziorvosokat készítik fel egy esetleges járvány megfelelő kezelésére. Emellett november első napjaiban a helyi állatorvosok számára rendeznek speciális tréninget, ahol szimulációs gyakorlat keretében oktatják, miként tudják a megye öt körzetében dolgozó állatorvosok minél hatékonyabban lokalizálni a betegséget, illetve milyen eszközökkel lehet megakadályozni további terjedését.
Az országos ÁNTSZ adatai szerint hatánkban már többször volt példa az állatok közötti madárinfluenzára. Legutóbb nyolc éve, de 1974-ben például a Fertő-tó mellett regisztráltak vírus miatti elhullást. Akkor azonban olyan gyorsan sikerült megfékezni a járványt, hogy az egész országra kiterjedő szigorú szankciók bevezetésére nem került sor, sőt a lakosság többségének fogalma sem volt róla, hogy lezajlott egy madárinfluenza járvány.
|