Megindult a tőkekivonás?
Forrás: www.fn.hu 2005.10.13. 12:55
Profitrealizálás, tőkeátcsoportosítás, tőkekivonás lehet az oka a csütörtöki jelentős mélyrepülésnek a budapesti tőzsdén, illetve a forint kisebb mértékű gyengülésének. Egyre több jel utal a külföldi befektetői hangulat megfordulására, amit a hazai makrokockázatok csak felerősítenek – mondták el a FigyelőNet kérdésére piaci elemzők.
Félő, hogy az eddig számolatlanul hazánkba és a régióba ömlő külföldi tőke iránya megfordul – szűrhető le a piaci elemzők véleményéből. A nemzetközi klíma változására múlt hét óta több jel is utal: a fokozódó amerikai inflációs félelmek és az ezek nyomán felerősödő kamatemelési várakozások előbb profitrealizálásra, mostanra pedig kisebb tőkeátcsoportosításra késztették a befektetőket.
Egyértelműen az amerikai inflációs aggodalmak és kamatemelési tendenciák állnak a háttérben, melynek nyomán szűkül a globális piacokon befektethető likvid tőke mennyisége – mondta kérdésünkre Sarkadi Szabó Kornél, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője. Jóllehet ez már egy ideje érezhető, úgy látszik, mostanra gyűrűzik át a hatása az európai fejlődő piacokra is. Legerősebben a részvénypiacok reagálják le a változó klímát, de áttételesen a forintpiacon is negatívan érezteti a hatását.
Azt ugyanakkor korai még kijelenteni, hogy megindult a tőkekivonás, erre ugyanis nincsenek egyértelmű jelek – hangsúlyozza Sarkadi. Ennél óvatosabban fogalmaz Geszti Pál, az ING elemzője, aki szerint ugyan egy kis átcsoportosítás érzékelhető az egész régióban, de inkább technikai jellegű esésről van szó. Véleménye szerint az amerikai okok inkább csak utólagos magyarázatként elfogadhatók.
Mindenesetre gyakorlatilag az egész kelet-közép-európai régióban zuhannak a részvényindexek (Budapesten másfél órán belül 7,5 milliárd forintos forgalom mellett 3,5 százalékos, 11 órára pedig már 4 százalékos, Prágában 2, Varsóban több mint 1 százalékos indexesés következett be), és kis mértékben gyengülnek a nemzeti valuták az euróval szemben. A térségbe vetett nemzetközi bizalom megingását ráadásul erősíthetik a magyar makrobizonytalanságok és az esetlegesen gyengébb vállalati kilátások is – mutat rá Sarkadi.
Egy, a mostanihoz hasonló hangulatváltozás közepette mindig a sérülékenyebb piacok eshetnek először áldozatul, így a hazai költségvetési fegyelmezetlenség, az euróval kapcsolatos nyitott kérdések mind ráerősítenek a kedvezőtlen folyamatokra. Ahogyan immár másfél éve egészen idáig semmilyen negatív makro- vagy vállalati hírre nem reagáltak a befektetők, a jövőben a legkisebb rossz hír is újabb eladói hullámot indíthat el – érzékeltetik az elemzők.
|