Témaindító hozzászólás
|
2006.07.16. 16:43 - |
Ebben e topicban, gondoltam, leírhatnák akiknek már sikerült valami hüllőt szaporítani, hogy hogyan, és mit miért úgy tettek.. meg persze az eredményeket. |
[330-311] [310-291] [290-271] [270-251] [250-231] [230-211] [210-191] [190-171] [170-151] [150-131] [130-111] [110-91] [90-71] [70-51] [50-31] [30-11] [10-1]
Jajj szegény kis törpe hörik... Valamit csinálni kellene velük, mert ahogy látom minden szaporulat lehullik :DDDD |
Tomee: Legutoljára 1 hete evett, akkor még elfogadta.
1 pattogós egér ment le, többet nem akart enni. /Jön már a vég, lassan kifehéredik a kloáka :)/
Előtte dzsugi törpehöri volt a menü, nem cicózott vele sokat. |
Fekosz: Ok. Köszönöm szépen a fáradozást :) Kínáltad kajával? Elfogadta még? |
Tomee: A te nőstényed is szépen gyarapszik!
Szerintem vedlik és utána tojik!
Egyenlőre le van mattúlva.
Aztán meg majd elválik, hogy mi lesz!
Külön tettem, hogy ne zavarják egymást. |
Fekosz: Én is így számoltam mivel, ha jól emlékszem valahol, valamikor említetted, hogy idén öt nőstényed tojásos... Ezért is írtam 60at :)
Apropó tojások... Az én kis Szelmimmel mi a helyzet? Gömbölyödik? :P |
Tomee : Én is nagyon remélem, bár, ahogy a jelenlegi állást nézem, 15 + 18, még hátra van az Azték nőstény, Misi, +az új jövevény.
Nos, ezek olyan (mondjuk óvatosan bizakodva) 17 db tojást tojnak / db, akkor szumma 51 tojást teszek még be.
Ami eredményében 84 db tojás.
Ebből, ha 75 kikel, már jó és némileg én is elégedett leszek :)
Főleg, hogy úgy néz ki, van dealer Németországban, aki akár egyben átveszi, ha mindet kiviszem.
Szóval, aki gabonasiklót akar, előre kérem, hogy "regisztráljon", mert "utólag már sírni kár" :))
|
Fekosz: Nah, akkor úgy néz ki elindult valami ... :) Remélem még vagy 60 tojás megy a keltetőbe... :) |
Tomee: Igen, nagy az öröm, már rám fért, a tavalyi év húzós volt, több nőstényem is kihagyta a fészekrakást. :(
...de idén tán valami változik :))
Ismét beszámolóval érkeztem :)
Ma reggel kedvesem hangos harsonával ébresztett, "mondom" , mi történt, mi a baj, hogy hajnali hatkor kiabál?!?!
A harsona oka, hogy a RED Albínó nőstényem is letojt reggelre.
Eredmény: 18 db tojás, ami már a keltetőben van.
Ahogy elnéztem a nőstényt, még van benne 2-4 db tojás, remélhetőleg 2-3 napon belül ők is kint lesznek. :) |
Fekosz: Nah, akkor most, nagy az öröm és bódogság... gratulálok...! zek a nőstények idéán volatak teleltetve?! Milyen anyától és apától lettek a tojások? |
Azt hiszem, ide illik a legjobban a szaporítási tapasztalat:
Nos, 1 héttel ezelőtt pénteken két viasztojás várt délután, mikor hazaértem munkából.
Gondoltam szép, kiszedtem a többi nőstényt a terkóból, majd "kitapétáztam" az üveg terráriumot kívülről újságpapírral, végül villany le.
Másnap reggel ránéztem, semmi, nősti csücsül a tojatóban, tojás sehol.
Ez szerdáig így ment.
Sajnos, mivel azt láttam, zavarja, mikor ránézek, eldöntöttem, nem foglalkozom vele.
Tegnap (Igen, Március 15-én!) ismét ránéztem, gondolván, ha "ma" sincs, oxitocinozok, láss csodát, a tőzegben virítanak a tojások, nősti meg félrehúzódva a terkó másik sarkába.
Keltető izibe bekapcs. (tesztüzem megvolt kb. 3 hete) tojások szépen bele (össze vannak ragadva, tehát "ahogy esik, úgy puffan effektus") majd jegyzet írás, hogy melyik nőstény, mikor, stb.. :)
Szóval elmondhatom, az első nőstény már letojt.
Már csak 5 (?) van hátra. :))
Ja, a lényeg kimaradt, 15 tojást találtam a dobozban, mind jónak tűnt, mentek a keltetőbe. |
Cascadis: ööö.. köszönöm, hogy így ismeretlenül is elismersz minket..
írok neked az OFF-topicba... ez az egész éves adatgyűjtéses téma szöget ütött a fejembe..... |
Szia Tomnewman!
Én idén végzek az ELTE biológis szakán, és a Viselkedésökológiai csoportjának tagjaként vizsgálódom a zöld gyíkon. Sajnos- vagy szerencsére- a tanszéken,ahol dolgozom is, én és a barátnőm, aki PHD hallgató, ketten képviseljük a hüllő-vonalat, mert jobbára mifelénk is madarászok vannak.
Idén nyertünk egy tetemes összeget egy állami támogatási pályázaton, így végre sok olyan elképzelsünk is zöld utat kapott, amelyeket eddig pénz hiányában nem tudtunk megvalósítani, és ez igen örvendetes, mert azt mutatja, hogy azokon a fórumokon, ahol végeredményben a minket, kutatókat és más szakembereit érdeklő kérdésekről döntenek, nincs teljesen elásva a természetvédelem témája.
Mostanában elég sok a teendőm, mert nívós nemzetközi szaklapokba igyekszünk eljuttatni az eddigi eredményeinket, ez pedig sok munkával jár. De mihelyst időm engedi, természetesen nagyon szívesen megosztom a tapasztalataimat veletek és a srácokkal, ha van rá igény. Ha esetleg valakinek kérdése lenne mindezzel kapcsolatban, arra is nagyon szívesen válaszolok. Ami a magyar nyelvű publikációt illeti, az Állattani Közleményekben megjelenő ckket tudok elküldeni, de ez elég kurtán fogalmaz a formai megkötések miatt, így ha valakit részletesen érdekel, mit is csináltunk anno a választásos dologban, annak szívesen elküldöm a TDK dolgozatomat, abban azt hiszem közérthetőbbek a dolgok.
Épp most volt Debrecenben egy nemzetközi viselkedésökológiai konferencia, ahol felkérést kaptunk arra, hogy elkészítsük Magyarország hüllőfajainak előfordulási térképét. Emellett aikusoknak is használható határozó módszereket kell összeállítanunk, hiszen azokat a felméréseknek, amelyeket egész évben, országszerte folytatnak, a "főszereplői" azok a lelkes természetbúvárok, akik pl túrázás közben találkoznak mindenféle állattal, és az észleléseket a kiadott adatlapokon feljegyzik, és visszaküldik pl. a Magyar Madártani Egyesületnek. Ezek a szervezetek azután feldolgozzák ezeket az adatokat, de igen nagy problémát jelent, hogy az emberek pl. rosszul azonosítanak állatokat, és ezeket az adatokat azután nem lehet felhasználni. Ezeket úgy lehet szűrni, hogy például olyan állat előfordulását jelentik egy élőhelyről, ahol az soha nem fordult elő, és a környezeti feltételek sem teszik azt számára alkalmassá. Ekkor tudható, hogy az adat hibás. És ez természetesen nem róható fel annak lelkes önkéntesnek, aki az adatokat küldte, hiszen a legjobb tudása szerint igyekszik hasznos tevékenységet végezni. Mi pedig abban segíthetünk nekik, hogy megfelelő eszközt adunk a kezükbe a helyes azonosításhoz, hogy a munkájuk ne váljon feleslegessé.
És ha már itt tartunk, szerintem az ilyen és ehhez hasonló klubboknak a megalakulását és működését jobban kéne szorgalmazni, és nemcsak a felelős állattartás irányába való "népnevelői" tevékenység miatt, hanem éppen azért, mert a gyerekeket a természetvédelmi értékek megbecsülésére és védelmére nevelhetjük. A napjainkban egyre erősödő tendenciákat látva ez csak fontosabb és fontosabb lesz. Ezt a feladatot pedig nem végezheti elég sok ember, pláne ha vannak olyanok, akik az információszerzés érdekében lemondanak az olyan képességek elsajátításáról, mint a tanítás.
Ezt elsősorban ti, "amatőrök" végzitek, és ezért nem szeretem ezt a kifejezést, mert az, hogy meg tudok magyarázni bizonyos jelenségeket a biológiában, és ismerek bizonyos bonyolult algoritmusokat a feltevéseim tesztelésére, nem jelenti azt, hogy jól tudnám csinálni azt, amit mondjuk te végzel, Tomnewman.
Sőt, azt hiszem a legtöbb ""szakember" képtelen erre, mert éveket tölt azzal, hogy megtanuljon egy sajátos nyelvet, és kiirtsa a szóhasználatából a köznyelv szavait. Így ha később arra kerül a sor, hogy olyanoknak adja át a szakmabeli gondolatait, akik ezt nem értik, bajban van. Ez egy másik képesség, amit szintén el kell sajátítani. De nektek megvan az az előnyötök, hogy ti még "látjátok a fától az erdőt" és ti ebben vagytok profik.
Egyszóval köszönet érte! |
mondjuk anno gyerekkoromban a terráriumot, mint olyat, nemigen ismertem még. maradt a távcső, a jegyzetfüzet, és főképp madarakat kukkoltam.. de változnak az idők :) |
Szia, Cascadis! olyan irigykedve olvsom a soraidat, hogy csak na! Annak idején én is hasonló témákon szerettem volna dolgozni (és természetesen a lényeg az, hogy nem a haverokkal a kert végében, hanem egy nemzeti park, vagy egyetem, vagy egyéb, "neves" kutatócsoport tagjaként.
ez, amit leírtál (pontosabban aminek egy árnyalatát bemutattad) sok-sok magamfajta gyerek álma....
Lehet, hogy közöttünk Te vagy a legkomolyabb, leg képzettebb Természetbúvár... Aki tényleg azt csinálja, hogy kijár a természetbe, és figyelget, jegyzetel.. no, meg ha jó értem, van itt labormeló is rendesen. Főleg dokumentáció..
Örülök, hogy ránk találtál. Én nagyon szívesen olvasnám a munktok publikus részét, amit megoszthatsz velünk, akár külön topicban (mondjuk "megfigyelési munka" ) is. A magam részéről, mivel természetbúvár szakkört szoktam tartani (Berta barátunkhoz nagyjából hasonlóan) általános iskolás gyerekeknek, a szakkörön is szívesen látnék hozzád hasonló lelkes emberkét, akinek élménygazdag, érdekes beszámolói hetekre lekötnék a kis srácok gondolatait, és lelkesedéssel tölthené fel őket. meg engem is :)) |
Igen, ez viselkedésökológia, ami azért érdekes, mert az egyedek viselkedésének a hatását nézi az egyed feletti szerveződési szintek, pl populációkra nézve.
Mindegyiket külön helyezzük el, és később úgynevezett választásos kísérletekben felajánlunk neki hímeket (kettőt), amelyek valamilyen karakterükben eltérőek. Ez olyan karakter, amelyről már kísérletesen kimutattuk, hogy preferált(előnyben részesített) bélyeg a nőstények számára. Az a lényeg, hogy a két hím egyéb fontos tulajdonságaiban ne különbözzön szignifikánsan, csak abban az egy bélyegben (ez estünkben pl színezeti bélyeg), mert így biztosíthatod, hogy a választás kimenete csak attól az egy jellegtől függött. De ilyet idén nemc sinálunk, ez a tavalyi munka volt, idén egyedi jelöléssel látjuk el a hímeket és felmérjük a territóriumuk méretét,és lehetőség szerint az összes tojásos nőstényt befogjuk majd, hogy a letojassuk őket.
A kísérletes rész úgy nézett ki, hogy a hímeket és a választó nőstényt is egy spéci 3 osztatú terráriumban helyeztük el úgy, hogy a két hím ne láthassa egymást, mert ha az egyik alárendelt pl a másikkal szemben, akkor a viselkedése eltéríthetné a nőstény választását a másik hím felé. Nekünk pedig pont az a célunk, hogy a viselkedésbeli különbségeket kiszűrjük, és csak az színezeti ivari jelzés szerepét tudjuk tesztelni. Vagyis hogy a nőstény a hím színezete alaján levon-e következtetéseket a hím minőségével kapcsolatban. Attól lesz használható ez az elrendezés általános következtetések levonására, hogy elég sok nősténnyel kell megismételni (persze új hímekkel), így a nőstik egyedi varianciája a választásban elhanyagolható, és általában a nőstényprefernciára lehet következtetni belőle a hímek felé.
A dolog úgy történik, hogy befogok jó sok nőstényt, hogy elég nagy legyen a mintavételi szám, mert a statisztikus adatértékelés során az jelentheti a legnagyobb problémát, hogy mennyi kísérletet csináltál. Nyilván mondjuk 5 állat preferenciája alapján nem vonhatsz le messzemenő következtetéseket. A befogott állatokat a kísérletekig egyesével kell elszállásolni, és ez bizony elég sok férőhelyet jelent. A tavalyi szezonban pl összesen 60 állatunk volt.
Persze a befogott állatok számánál mértéket is kell tartani, mert ugyebár ezek az állatok védettek, engedély kell a befogásukhoz és a velük való munkához, amit mostanában egyre nehezebben adnak meg a z illetékes nemzeti park igazgatóságnál. A kísérletek végeztével az összes egyedet szabadon kell engedni, és az esetleges elhullásokról és a kutatás eredményeiről jelenetést kell küldeni a nemzeti parknak.
|
Azt reméltem is h nem akarod szegénykéket felboncolgatni:)))
Érdekes lehet eza téma is, ha jól értem akkor így végülis ebben van egy kis etológia is meg genetika is.... hogy oldod meg hogy korrektek legyenek a vizsgálatok? Úgyértem h a csajoknak ne egy hímből kelljen választaniuk hanem többől is, mert ha jól tudom akkor ők védik a területüket, gondolom nemkis terkó kell ahoz hogy megfelelő mennyiségű hímet el tudjál helyezni egy helyen.....
Mennyi nősténnyel csinálod ezt a vizsgálatot? Mert ha jól értettem eddig elég sok tojásra számítasz:)) |
Szia!
Na köszi az infót, már találtam is az osztrák elosztójuknál alkalmas gépet, illetve a befogadási kapacitása nincs feltüntetve, így ennek utánakérdeztem a kapcsolattartó fickónál, bár még nem jött válasz.
Ez egy viselkedésökológiai vizsgálathoz kell, szóval ne félj, nem fogom kettőbe csapni az utódokat....:)
A témája szexuális szelekció, illetve párválasztási stratégiák, ami röviden annyit tesz, hogy milyen jelzésekből tudhatja egy nőstény, hogy melyik hímmel érdemes párzani.Ők ugyebár nem tudják randin megísmerni egymást, így maradnak azok a potenciális jelzések, amik segítségével egy hím meggyőzhet egy nőstényt arról, hogy ő lenne a legjobb apja az utódoknak. Vizsgáljuk egyrészt azt, hogy mely jelzések hordoznak információt a hím "minőségéről". Másrészt azt, hogy ezek a jelzések magára a hímre vonatkoznak-e, pl. arra hogy az a hím mondjuk úgy, életrevalóbb-e, vagy az általa foglalt territórium minőségére, tehát azokra a forrásokra, amiket a hím a területén kikelő utódok illetve a nőstény számára felkínál.
Az utódok apasági vizsgálathoz kellenek, hogy lássuk, a hím territóriumán élő fiatal egyedek a sajátjai-e. Ugyanis a kicsik táplálék-kompetítort(versenytársat a kajáért) jelenthetnek a kifejlett állatoknak, így lehetséges, hogy a hím felismeri a saját utódait, és csak azokat tűri meg a területén. Az ugyanis bzonyos, hogy a fiatalokat a hímek nem űzik el a területükről, amit egyébként elég harcosan védelmeznek.
Huh, remélem érthető voltam, néha elkap a szakzsargon-gépszíj, de igyekeztem nem túl elborultan fogalmazni.:)
Szóval elég érdekes és izgalmas dolog, pláne olyannak, aki mindig is hüllőzni szeretett volna, mint én. A kutatás hosszútávú, most nem írom le minden aspektusát, mert letelne a nap... de ha érdekel a dolog, szívesen mesélek még.
Meg persze be is fogom, ha kell, sokakat nem érdekel, miért csinál egy gyík a mezőn dolgokat... nekünk szakbarbároknak meg kell tanulnunk visszavenni... |
jah találtam mégegyet, annak Firma Bruja a márkája:) |
Már nem emlékszem, de szerecsére begyűjtöttem mindenféle papírt ott, megnéztem most és az egyik srác aki árult ilyeneket, Jäger Inkubator néven adta őket...... remélem segít valamit:)))
egyébként ha megkérdezhetem milyen kutatáshoz akarod szaporítani a zöld gyíkokat? Mit akartok velük csinálni? |
Értem, csak nekem nagy tételű keltetést kéne véghezvinnem, ezért lenne jobb egy minél professzionálisabb darab(ok),amit minél biztosabban lehet üzemeltetni.
Nem emlékszel véletlenül hogy milyen cég terméke volt? Esetleg rendelnék tőlük...
|
[330-311] [310-291] [290-271] [270-251] [250-231] [230-211] [210-191] [190-171] [170-151] [150-131] [130-111] [110-91] [90-71] [70-51] [50-31] [30-11] [10-1]
|