Betétmixek – látszólag vonzók
Forrás: www.fn.hu 2005.10.14. 08:37
A csökkenő betéti kamatok miatt egyre több bank a kombinált megtakarítások felé tereli a befektetőket. A betétmixek ugyanakkor rövid távon kissé drágák, és teljesítményüket a tőzsdei áresés is megtépázhatja. Az FN összevetette az elérhető konstrukciókat.
|
|
Nézze meg az aktuális ajánlatokat! |
| |
|
|
Kapcsolódó témák |
|
| |
| A forintkamatok általános, de leginkább mégis a bankbetétek területén tapasztalható csökkenése mintha újabb ihletet adott volna a pénzintézetek termékfejlesztéssel foglalkozó szakembereinek. Az utóbbi hónapokban több bank is kirukkolt egy újnak mondható konstrukcióval, a betétmixszel, mely - a többüknél is vissza-visszaköszönő reklámszlogen szerint - egyszerre nyújtja „a bankbetétek biztonságát, és a befektetési alapok kedvező hozamát".
Felezik
Az immár több pénzintézet által is hirdetett betétmixakciók közös vonása, hogy az ügyfél által elhelyezett pénzösszeg egyik fele lekötött betétbe, a másik fele pedig befektetési alapba kerül. A bank a lekötött betétben elhelyezett összegre kiemelt kamatot fizet, ami akár 2-3 százalékkal is magasabb a piacon mostanában elérhető „egyszerű" három hónapos betétek 5-5,8 százalék közötti kamatánál. Mindezt azonban azzal a feltétellel teszi, hogy az ügyfél a betéttel megegyező összegben vásárol befektetési jegyet a bankcsoport által kezelt valamely befektetési alapból, melynek jövőbeli hozamára viszont általában nincs garancia.
A betétmixakciókat általában 3 hónapos futamidőre hirdetik - vagyis a kiemelt kamat csak erre az időszakra jár az ügyfélnek, s általában csak akkor, ha korábbi megtakarításaihoz képest „friss" pénzt helyez el a pénzintézetnél. Az akció lejárta után a betét rendszerint a bank általános kondíciói szerint kamatozik tovább - már ha az ügyfél is úgy akarja, hiszen a pénz ezen része következmények nélkül mozdítható.
Hosszabb távra
A betétakció eredményeképpen jegyzett befektetési jegyek ugyanakkor már nem minden esetben ilyen mobilak. A pénzintézetek egy része ugyanis a betétmixakcióval kifejezetten hosszú távú (akár többéves) megtakarításra próbálja rávenni az ügyfeleket. Ezt a szándékát pedig általában azzal is nyomatékosítja, hogy jócskán megdrágítja az akció során beszerzett befektetési jegy eladását - már ha attól idejekorán akarnánk megszabadulni. Ezért aztán adódik is az első jó tanács: az efféle akciókban leginkább akkor érdemes részt venni, ha van olyan pénzünk, amit akár hosszabb időre is képesek vagyunk befektetési jegyben hagyni - legalább addig, hogy a visszaváltás költségei ne vágják földhöz az azon realizált hozamunkat.
Mert hát azzal is tisztában kell lenni, hogy ezek a konstrukciók az ügyfél számára igazából akkor lehetnek kedvező kimenetelűek, ha a magas betéti kamat reményében megvásárolt befektetési jegy mögött álló alap is jól teljesít. Erre pedig nyilván akkor van lehetőség, ha a piaci folyamatok kedvezőek (vagyis a kamatszint tovább csökken, a részvénypiac pedig felfelé mozog): egy esetleges kamatemelés, vagy a részvénypiac visszaesése ugyanis a betétmixek fogyasztóit is igen hátrányosan érintheti.
A választás előtt tehát nem árt, ha ezeket a tényezőket is figyelmesen áttanulmányozzuk, mert egy 5 százalékos visszaváltási jutalék igen előnytelenül képes befolyásolni a hozamot azoknál a befektetőknél, akik nem tudják kivárni az alap esetleg többéves lejáratát.
A kicsik is kínálják
Ha belegondolunk, a mostani alacsony kamatkörnyezetben akár a piacon szokásosnál 1-2 százalékos kamatprémiummal is ki lehet tűnni: ez azt jelenti, hogy egy pénzintézetnek negyedévente elég 25-50 millió forintnyi pluszköltséget vállalnia ahhoz, hogy újabb 10 milliárd forintnyi betéthez jusson és további ugyanennyi befektetési jegyet adjon el - márpedig 20 milliárdnyi új forrásért ez nem is mondható soknak. Nem meglepő módon a fenti konstrukciók kínálati oldalán éppen azok a pénzintézetek jeleskednek, amelyek hagyományosan nem rendelkeznek erőteljes forintbetét-generáló képességgel, viszont üzleti aktivitásuk miatt nem nélkülözhetik a forintforrásokat.
Október 10-éig négy bank, a Budapest Bank, a CIB, a HVB és a Raiffeisen betétmix-konstrukciójának összehasonlítására volt lehetőségünk. Közülük a BB és a Raiffeisen a már régebben piacon lévő befektetési alapjait kínálja némi kamatprémium árán, míg a HVB egy tavasszal piacra lépett alapkonstrukciót igyekszik ilyen módon hatékonyabban elhelyezni az ügyfelei között. A CIB terméke régi és új befektetésialap-termékeket egyaránt tartalmaz, az ügyfelek pedig háromfajta kiemelt kamatot érhetnek el aszerint, hogy melyiket választják a bankcsoport kínálatából.
|