A nk elleni erszak trsadalmi kd
Forrs: www.hvg.hu 2005.10.06. 15:40
Magyarorszgon hetente legalbb egy n meghal lettrsa, vagy frje erszakos magatartsa kvetkeztben, lete sorn pedig minden tdik n kerl olyan prkapcsolatba, ahol rendszeresen megtik vagy megverik. Az agresszinak azonban nem csak fizikai formi lteznek. Szil Pter (54) pszichoterapeuta most publiklt knyvben rszletezi mindezt. S kzben nem kevesebbet, mint trsadalmi szembenzst srget. Elssorban a frfiakt. Szil Ptert a hvg.hu krdezte.
hvg.hu: Mi a Frfiak felelssge cm knyv clja? Ha kzbe vesszk, olyan, mint egy tanknyv; pontokba szedett informcikat kzl, fogalmakat tisztz, magyarz.
Szil Pter: Azok a fogalmak, amelyek jelenleg kzszjon forognak, gyakran nem felelnek meg annak, amelyek az eurpai gyakorlatban elfogadottak. A knyv az EU Daphne programja tmogatsval jtt ltre, a projekt kt f rszbl ll, az egyik ismeretterjeszt, kiadvnyok megjelentetse, a msik egy olyan pszicholgiai, illetve jogi kpzs beindtsa, amely a trsadalmi nemek szemlletnek alapjn foglalkozna a csaldon belli erszakkal, illetve a bntalmaz frfiakkal. Olyan tmegmret s a trsadalmi lt minsgt befolysol jelensgeket, mint pldul a nk elleni erszak, Magyarorszgon nem a trsadalmi nemek – angolul gender – vizsglatnak szempontjbl nznek. Ez abbl indul ki, hogy ltezik egy patriarchlis trsadalom, aminek a szexizmus, a nemi alap megklnbztets alapvet vonsa. Az erszak pedig szisztematikus tevkenysg, amely arra irnyul, hogy a valaki ms fltt gyakorolt kontrollt s uralmat megteremtse, biztostsa s fenntartsa.
- n azt rja: „A nk elleni erszak elssorban abban klnbzik az erszaktl ltalban, hogy gynevezett strukturlis erszak, vagyis egybecseng a kzfelfogs alapjul szolgl trsadalmi s kulturlis normkkal s rtkrenddel.” Amikor elr ide az olvas, knytelen azonnal a sajt letre gondolni. Mit jelent, hogy strukturlis erszak? Ennyire kdolva van az letnkbe?
- Kdolt, amennyiben a trsadalmi lt kdjaitl fgg, mit tartunk elfogadhatnak s mit eltlendnek. Radiklis pldt mondok: szz ve az amerikai dlen egy fekete megverse, vagy meglse nem szmtott erszaknak ugyanolyan mrtkben, mint hogyha egy fehrrel trtnik ugyanez. Egy szexista trsadalomban a trsadalom kdjai kz tarozik a nk alacsonyabb rendsge. Ezrt aztn amikor nk elleni erszak trtnik, az egybecseng nemcsak az intzmnyekben rejl elnyomssal s megklnbztetssel, hanem a trsadalom kimondott kdjaival is. Ismerjk: pnz szmolva, asszony verve j. Amg Magyarorszgon a nk kevesebb brt kapnak ugyanazrt a munkrt, beletkznek az gynevezett „vegplafonba”, a lthatatlan de nagyon is ltez akadlyokba az elmenetelk sorn - pldul az nkormnyzatokban dolgozk 85 szzalka n, de az nkormnyzatok vezetsben mg 15 szzalkban sincsenek jelen –, amg llspont lehet a kzszolglati televziban az, hogy a kzpkor frfiak hitelesebbek a hrek tadsban, szval amg mindez ltezik, addig mindenkppen beszlhetnk strukturlis erszakrl.
- n verblis s gazdasgi erszakrl is beszl. Ami ez utbbit illeti; nlunk a figyermekek gy nnek fel, hogy nekik kell pnzt keresnik, akkor teszik jl, ha eltartjk a csaldot, ha krlttk msoknak nem kell dolgozniuk. Ez mris azt eredmnyezi, hogy hatalmi helyzetben lesznek a felesgk fltt?
- Ebben a mondatban mris ott rejlik egy trsadalmi kd, nevezetesen, hogy a hzimunka nem munka. Teht aki ebben n fel, nem szmol azzal, hogy ha gymond hozza a pnzt a hzhoz, annak az a felttele, hogy otthon valaki ellssa a hztartst, a gyerekeket. Ilyen mdon anyagi javakat is termel, hiszen ha nem tenn, az illet frfi csak flllsban dolgozhatna, vagy valakit fizetnie kellene, hogy ellssa ezeket a feladatokat. A gyerekkortl kezddik a belenevelds ezekbe a szerepekbe. Hogy teht a vilg gy van felosztva, hogy bizonyos munkkat a patriarchtus nem tekint munknak, azrt teht nem jr fizets. A frfiak teremtenek s rombolnak, a nknek az van kiosztva, hogy gondoskodjanak mindarrl, ami a kett kztt van. A frfiakat a produkci, a nket a reprodukci alapjn tli meg a trsadalom. - A mi trsadalmunk bven magn visel represszv jegyeket, e tekintetben nem vltozott meg attl, hogy tizent ve megdlt egy elnyom rezsim. Alapmondsok az „ersebb kutyrl…”, meg a „nagy halrl s a kis halrl” szl szvegek. A frfiak is hatalmi struktrkban, olykor igazsgtalan, gtl mechanizmusokban lnek. Egy ilyen helyzetben hogyan lehet rvnyesen feltenni az n ltal feszegetett krdseket?
- A hierarchikus trsadalomban – amelyet itt n lert – van mg egy, a rtegzdst rendez szempont. A frfiak kztt is vannak hierarchikus klnbsgek, ugyanakkor a trsadalomban alapveten van egy szexista rtegzds, amely szerint a legalacsonyabb rend frfi is magasabb rend, mint egy n. A gender-szempont egyfajta szemveg, amely nlkl nem ltszanak bizonyos folyamatok. Mondok egy pldt. A cignysgrl tudjuk, hogy kevesebb kulturlis lehetsggel br, mint a lakossg tbbi rsze. A statisztika, ha lebontjuk nemekre, megmutatja, hogy ezen bell a cignyfiknak nagyobb lehetsgeik vannak, mint a lnyoknak, pldul a tovbbtanuls, az elhelyezkeds szempontjbl.
- Ha egy trsadalomban strukturlis krds a nk elleni erszak, hogyan lehet kvlrl hozznylni? Itt van Trkorszg EU-csatlakozsnak lehetsge. Tudhat, hogy ott az orszg bizonyos terletein gyakori a nk elleni fizikai erszak, st, elfordul a nk meggyilkolsa is, ha olyasmit tesznek, amit a kzssg helytelent. Az EU kontextusban hogyan lehet majd mindezt kezelni?
- Nem szeretnk politikai vlemnyt nyilvntani errl a krdsrl, de felvetnk egy taln szokatlan szempontot. Nemrgiben lttam egy filmet a nk helyzetrl az afganisztni tlib rezsim alatt. Az eurpai polgrt nagyon meg tudja indtani, s valban rettenetes dolog pldul arra knyszerteni nket, hogy burkban jrjanak. Amikor azonban az elnyoms lthatatlan, s a beplt kdokban rvnyesl, akkor nem tartjuk rettenetesnek, hogy nk tsarkban tipegjenek, vkonyak, szinte anorexisak legyenek, hogy bizonyos mdon kell kinznik, mozogniuk, a testket formlniuk, hogy elfogadjk ket. Nem arrl van-e sz, hogy a tlib rezsim csak ad abszurdum viszi azt, ami minket is krlvesz? A kd szempontjbl van minsgi klnbsg a talibn rendszer s a szpsgipar vezrelte szexista uralom kztt?
- Van: a szabadsg eleme. A szpsgipar elvrsaival szembe lehet menni, a tlib rezsimvel nem; hogy profanizljam a dolgot.
- Ez igaz, s nagyon lnyeges klnbsg. De ahhoz, hogy az gynevezett eurpai gondolkods valban a szabadsgjogok, az egyenlsg szinonimja lehessen, ahhoz nvizsglat kell, rismers, hogy adott esetben mi a hasonlsg a talibn rendszer s Eurpa szexizmusa kztt. Ez tud szempontot s morlis tartst adni ahhoz, hogy az eurpai magatarts hiteles legyen. Bizonyos kultrkban trvnyestve van, hogy nket meg lehet kvezni, ha elhagyjk a frjket. m Magyarorszgon a vlperekben mg mindig a nre htrnyos szempontknt kezelik azt, ha gymond nem tett eleget a hzastrsi ktelezettsgeinek. Magyarorszgon valahol elsikkadt a trvnyhozs tvesztiben a tvoltartsi trvny; mg mindig a bntalmazott nnek s a gyereknek kell elhagyniuk az otthonukat, ha a bntalmazst mr nem brjk tovbb. S amikor a tvoltartsi trvny felmerlt, a sajtban olyan cmek jelentek meg, hogy „el kell hagyniuk az otthonukat a bntalmaz frfiaknak”.
- Sepp Blatter,a FIFA elnke szexisebben ltz ni focistkat akar ltni, Mitnyan Gyrgy ltzkdsi kdot vezetne be szp lb nknek, Patrubny Mikls szimpatikusnak s enyhn molettnek nevez egy kpviselnt. Egy internet szolgltat megktztt nkkel hirdeti magt. Ezek csak az utbbi idk nyilvnosan szexista llsfoglalsai. Egyik-msik azrt botrnyt kavart a hazai sajtban.
- rvendetes, hogy taln kezd megnylni a magyar trsadalom fle. Ha minl tbben, lehetleg tbb frfi kezdene el nkritikusan viszonyulni a szexizmus krdshez, ha a felels posztokon l emberek kpesek volnnak a gender-szempont megkzeltsre, az eredmnyezne paradigmavltst. Minden olyan intzmnynek, amelynek kulturlis rtkeket forml szerepe van – politikusok, mdia, iskola, egyhzak s gy tovbb – fontos feladata van ebben. A svd eslyegyenlsgi miniszter ltogatsakor Lamperth Mnika azt mondta, biztos abban, hogy a jelenlegi parlamentet ismerve nem kapna tbbsget a prostitci megoldsnak svd modellje, amely a klienst bnteti s nem az ldozatokat, a prostitultakat. Ebben a felfogsban elkalldik a trvnykezs normatv szerepe. A ktelez biztonsgi vet sem akkor vezetik be, amikor mr mindenkit sikerlt meggyzni arrl, hogy ez leteket ment, hanem elbb normatv funkciknt bevezetik s ezzel prhuzamosan meggyzik az embereket. Svdorszgban prtpolitikai szempontok feletti akarat vezetett be bizonyos trvnyeket, azokkal prhuzamosan szocilis programokat indtott s kzben meggyztk a trsadalmat arrl, hogy msok testt megvsrolni bntett.
|