Szmgia: Nyer nyelvi fordulatok a bemutatkoz levlben.
Forrs: www.hvg.hu 2005.09.23. 09:27
Lehet „csak” korrekt nletrajzot s ksrlevelet rni egy llsra val jelentkezskor, de kell nyelvi lelemnnyel mr az els zenetben is elny harcolhat ki a tbbi kandidlval szemben.
Egy j magyar kzmonds szerint: Amilyen az „Adjon Isten”, olyan a „Fogadj Isten!” Az llsra jelentkez is arra szmthat, hogy beksznse a potencilis munkaadhoz reakcit vlt ki. A bekszns pedig ppen az nletrajzzal s ksrlevllel trtnik. A bekldtt plyzati anyag azonnal kialakt valamifle kpet a jelentkezrl, aki persze azt remli, hogy minl jobbat, szmra minl kedvezbbet.
Az nletrajz s a ksrlevl eltr funkcija persze tbbnyire vilgos az llskeresk eltt, de csak ritkn jut eszkbe, hogy nem pusztn a kirs feltteleinek kell megfelelni, hanem elszr meg kell ragadni a jelentkezsekkel foglalkoz szakemberek figyelmt, majd tarts rdekldst kell kialaktani bennk. Emiatt az egyes plyzatok sorsa gyakorta nem a puszta tartalomtl, hanem a formai s stilris megoldsoktl, illetve az adott cg bels kultrjhoz val illeszkedstl is fgg.
Emiatt fontos vlaszt adni r, hogy a felsorolt hrom elem, de klnsen a szmgia egy lls elnyersnl valban hatsos lehet-e, avagy a kszv szemlyzeti tisztviselk szigoran a tnyekhez s adatokhoz ragaszkodva dntenek arrl, hogy kinek a jelentkezst fogadjk el, s kit nem?
A szemlyzetisek is csak emberek, akik ekknt reaglnak az ket rt hatsokra. Tovbb sok a munkjuk, de a kvalifiklt munkaer felvtele nem szalagrendszerben folyik, mi tbb meglehets krltekintst kvn, ht joggal ttelezhet fel, hogy minden plyzati anyagot elolvasnak. Ebbl mr kvetkezik, hogy minden olyan plyzatot rdekesnek fognak tallni, amely megfelel a kirs legfontosabb kritriumainak, s kpes azt az rzetet kelteni, hogy a jelentkez az adott munkahelyi krnyezetben is jl meg fogja llni a helyt.
Vajon mirt gondoljk egy jelentkezrl, hogy rdemes lesz bevenni a csapatba? A szakmai kvalitsai, tapasztalatai, referencii dntek lehetnek, de a kzel azonos sly kandidlk kztt mgis a bemutatkoz anyagban megjelen teljestmny fog dnteni. Ez pedig a kvetkez elemekbl pl fel.
Mire kell gyelni a nyer plyzati anyagban?
A beadott anyag formai megjelense nagyon fontos. Ha valaki egy szokvnyos A4-es bortkban kldi el fehr lapokra kinyomtatott jelentkezsi anyagt, akkor nem tesz mst, mint belesimul a tmegbe. A plyzati anyagot ezrt rdemes egyedi formban benyjtani. Pldul megfelelen felcmkzett, esetleg sznes papr vagy manyagfedel dossziban, amit egy kiprnzott bortkban, ha lehet nem a postval, hanem futrral kell kzbesttetni. A dosszi fedelnek kinyitsa utn az els oldalnak a sajt fejlccel elltott paprra rt ksrlevlnek kell lennie. Ilyet brmelyik szvegszerkesztvel knnyedn el lehet lltani. Mivel a sznes nyomtats ma mr meglehetsen knnyen hozzfrhet, akr szolid sznes figyelemfelkelt jegyeket is el lehet helyezni az anyagban. De mindig rizkedni kell a tlzsoktl, mert aki tesik a l tls oldalra, mindent elveszthet. Csak annyi egyedisget kell s szabad a formai elemekbe belevinni, amennyi a plyzati anyagra val knnyebb emlkezst s az egyszerbb azonostst lehetv teszi.
A cgkultrnak val megfelels is megjelenhet a plyzati anyagban. Ehhez eltanulmnyok szksgesek. Tudni kell az adott munkaadrl, hogy mit tart magrl, mely rtkekeit gondolja a leglnyegesebbnek, de valjban melyekre a legbszkbb. Egy konzervatv cgnl mg a legjobb szakmai httr s ajnlsok mellett is biztos „ngyilkossg” a formabont, jpofiz jelentkezsi anyag benyjtsa. Mg egy lazbb szervezeti rendszerben mkd, kreativitsra s egyni kezdemnyezsre pl vllalatnl a tlzottan formlisra sikeredett anyag azt sugallhatja, hogy a kandidlnak beilleszkedsi zavarai tmadhatnnak. Ezrt az adott munkaad ismeretben gondosan meg kell tervezni, hogy az nletrajzban mely elemek kapnak nagyobb hangslyt, s melyeket kell httrben tartani. A feltrkpezett cgkultrnak megfelel formai megjelens anyagot kell sszelltani. S vgl megfelel nyelvezetet kell vlasztani, mert a szavakkal lehet a legnagyobb hatst kelteni a plyzat elbrliban.
Az nletrajz s a ksrlevl megrsa kt kln mfaj. Az elbbinl – ahogy errl korban sz volt – azt az egyenslyt kell megtallni a bemutatott elemek (vgzettsg, kpzettsg, munkahelyek, nagyobb projektek, szakmai tapasztalatok, vezeti eredmnyek, stb.) kztt, amelybl a plyzatot kir a leggyorsabban kpes azonostani, hogy: ez lesz az n emberem. Ott, ahol gyakorlott vgrehajtkat keresnek, nem rdemes a magas elmleti kpzettsgre rirnytani a figyelem fkuszt, mert pldul tlkpzettnek gondolhatjk a jelltet. Azaz az nletrajz sszelltsnl nem az a legfontosabb szempont, hogy a jelentkez mifle teljestmnyre a legbszkbb, hanem, hogy az adott llsnak mi felel meg leginkbb. Az nletrajz esetben a megfogalmazs nem tri az mlengst, a szvirgokat. Ez ugyanis tulajdonkppen a szemlyes adatbzisunk egy szelete, amit ltni engednk idegenek szmra is azzal a cllal, hogy sszehasonlthassanak bennnket msokkal. Adatok esetben az sszehasonlts knny, trtnetek, minstsek, vlemnynyilvntsok esetben pedig igen nehz, st szinte lehetetlen. Aminek az a kvetkezmnye, hogy a nem adatszeren, szinte tblzatba foglalt mdon megjelen CV-ket rvid ton hasznlhatatlannak nyilvntjk s ad acta teszik.
A plyzati anyagok nagy trkkje a ksrlevl s az nletrajz sszehangolsa abbl a clbl, hogy kitrlhetetlen emlket hagyjon a szemlyzetisek agyban. Elvileg a ksrlevelet olvassk el elbb, de ezt igazn sohasem lehet tudni. Van, hogy azonnal ltni akarjk, hogy: ez meg ki? Ezrt olyan szablyt sem rdemes fellltani, hogy melyik a fontosabb, vagy milyen sorrendben kell ket az olvas kezbe juttatni. Akinek ez mgis nagyon fontos, tzze ssze, vagy fzze egybe a plyzati anyagot. Az olvassi sorrendrt azonban ez sem szavatol.
Az nletrajz szikrsgt mindenkppen rdemes ellenslyozni egy rdekes ksrlevllel. Fontos, hogy mindenki azt adja, aki valjban. A plyz szemlyisgtl eltrtett ksrlevelek ugyanis legksbb az interjn leleplezdnek. Ilyenkor pedig elg csekly a pozitv csalds eslye. A legjobb tancs, amit az ilyen fogalmazsokhoz adni lehet, hogy mindenki gy rjon, ahogy beszl. A tapasztalatok ugyanis azt mutatjk, hogy tartalmilag s rzelmi tltttsgt tekintve is az lbeszd trendje kzelti meg legtkletesebben az adott pillanatban kifejezni kvnt gondolatot. A gondolataink pedig olyanok, mint az ujjlenyomatok, rnk jellemzen egyediek. s ppen egyedisgnk, ami a legnagyobb vonzert jelentheti, megri teht megjelenteni.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a lertakat ne kellene tnznnk, a beszdbeli pongyolasgainkat ne kellene kijavtanunk, a szismtlseket ne kellene kiirtanunk, a helyesrsi hibkat ne kellene korriglnunk, stb. St kicsivel tovbb is mehetnk, s stilizlhatjuk is nyers mondanivalnkat. Pldul elkaphatjuk a szinonima sztrt, s vlasztkosabb kifejezseket kereshetnk. Elhzhatjuk irodalmi emlkeinket, s egy-egy emlkezetes szfordulatot alapul vve hatsosabb tehetjk a mondanivalnkat. A ler bekezdseket megtrhetjk rvid elbeszl rszekkel. Jelzk s hasonlatok hasznlatval rnyaltabb tehetjk a felfestett kpet.
J megjegyezni azonban, hogy a ksrlevl nem irodalmi alkots. llsra jelentkezskor klnsen nem rdemes elkezdeni ennek gyakorlst. Ezrt gyelni kell r, hogy a tartalom ne vesszen oda a forma oltrn. E szably betartshoz az egyik legjobb mdszer a rvid mondatok hasznlata, ami precizitst, cltudatossgot s profizmust rzkeltet. Ha pedig egy szpen cizelllt ler vagy elbeszl mondattal trjk meg e kemnyen kopog rvid mondatocskk sort igazn hatsosak lehetnk.
A dramaturgia a ksrlevl esetn is sokat szmt. Mieltt nekikezdennk a megrsnak, ezrt pontosan tisztzni kell, hogy mi lesz a legfontosabb gondolat, amit a cmzett el akarunk trni, amelyrl azt ttelezzk fel, hogy a legmeggyzbb lesz. Ezt a gondolatot gy kell elksztennk, mint a teniszjtkos a nyer tst. Ers nyits, hossz tenyeres jobbra, hossz fonk balra, aztn bent a hlnl jhet egy rpte vagy egy rvidts. A kevsb lnyeges dolgoktl kell haladni a fontosabbak fel, mg a vgn levelnk sszes gondolati vektora egy irnyba mutat, s ttelmondatunkat mr csak a tisztessg kedvrt rgztjk, mert azt a levelnk olvasja akr helyettnk is kimondhatn. Ha jl dolgoztunk ez lesz a levl utols mondata. Miknt a teniszeznek az utols tssel be sem kellene tnie a pontot, hiszen gyakorlatilag mr azeltt megnyerte, hogy a labdt fogadhatatlanul visszajutatn az ellenfl trfelre.
|