Drgulnak a devizaklcsnk
Forrs: www.fn.hu 2005.10.24. 10:39
Az elmlt kt htben tlagosan 2000 forintot drgult a devizaadsok havi trlesztrszlete, de a forint tovbbi gyenglse komolyabb pluszterheket is rhat a lakossgra. Kedveztlen fordulattl ma mr csak a bankok nem tartanak.
Az elmlt hetekben bekvetkezett – krlbell 10 forintos – eurval szembeni rfolyamgyengls hatsra egy 200 eurs, tlagosnak mondhat havi trlesztrszlet 2000 forinttal drgul meg – mondta el krdsnkre Pablo Fritz, az Inter-Eurpa Bank lakossgi zletgnak vezetje. Ez valsznleg mg nem elviselhetetlen pluszteher a devizaadsok tbbsge szmra, de kisebb-nagyobb mrtkben mindannyiukat rinti – automatikusan. Ellenttben ugyanis a kamatvltozsok miatti – 3, 6,12 havonta, vagy akr 5-10 vente esedkes – trazsokkal, az rfolyamvltozsok minden egyes trlesztsi napon, vagyis minden hnapban mdostjk a devizban kalkullt, de forintban visszafizetend trleszts sszegt. Forintgyengls esetn emelik, ersds esetn cskkentik az adssgot.
Nyomjk a devizt
Ha a jegybank vagy a pnzgyi felgyelet idnknt va inti is a lakossgot, a szaksajt pedig nmi pnikot is kelt, a banki nyilatkozatok nyugodtsgot sugallnak, mondvn, nem valszn az rfolyam oly mrtk elmozdulsa, amely a trlesztrszletek nagysgt drasztikusan befolysoln. Ahhoz hogy a trlesztrszletek sszege jelentsen emelkedjen, a kamat s az rfolyam egyttes, kedveztlen vltozsnak kell bekvetkeznie – mondta el krdsnkre pldul a CIB Bank illetkese.
A banki gyintzk a tbbforintos eur- s svjcifrank-ersds utn is btran a devizaklcsnk felvtelre buzdtjk az gyfeleket. A FigyelNet munkatrsa krbekrdezte a nagyobb kereskedelmi bankokat: lakshitel-rdekldsre az esetek tbbsgben, a kockzatok feltrsa nlkl, egyrtelmen a devizahitelt javasoltk szmra. Csak minden harmadik esetben kapott kicsit rnyaltabb eligaztst, amikor is az gyintz legalbb megemltette a devizaalap klcsnk kamat- s rfolyamkockzatt, de a jvbeli kiltsokat illeten nem mert becslsekbe bocstkozni, mondvn, nem devizapiaci szakrt.
Ezek utn nem meglep, hogy az gyfelek egy rsze – a Pnzgyi Szervezetek llami Felgyelettl (PSZF) szrmaz informciink szerint – nem is amiatt panaszkodik idrl idre, hogy a forint gyenglse esetleg megemeli a havi trlesztst, hanem a tjkoztats hinyt kifogsolja. J nhnyan ugyanis eleve nincsenek tisztban azzal, hogy a kamatperidus leteltvel trazdik, illetve az rfolyammozgsok alkalmval automatikusan vltozik a hitelk – fogalmazott Binder Istvn, a PSZF szvivje.
Hogy mgsincsenek tmeges panaszok – sem a felgyelet, sem a FigyelNet ltal megkrdezett bankok szerint –, az valsznleg annak ksznhet, hogy egyrszt az utbbi idben meglehetsen stabil volt a forint rfolyama, msrszt a bankoknak trvnyi ktelezettsgk van arra, hogy gynevezett „kockzatfeltr nyilatkozatot" rassanak al a hitelfelvevkkel, amelyben a devizaalap klcsnk minden becsapsabb karaktert (elssorban az rfolyam- s kamatkockzatot) bemutatjk. Ha teht az els krs gyfl-tjkoztatsokbl ez sok helytt hinyzik is, a szerzds alrsig, vagy legalbb azzal egyidben elvileg minden esetben megtrtnik.
Lehetnek gondok
Mindekzben a jegybank mr hnapok ta hangoztatja aggodalmt a devizahitelek elharapdzsrl. Hamecz Istvn, az MNB gyvezet igazgatja nhny nappal ezeltt gy fogalmazott, hogy a jelenlegi eladsodottsgi szint mr komoly rfolyamkockzatokat rejt magban, s klnsen a lakossgi s a kkv-szektor theti meg a bokjt. k azok ugyanis, akik nyakl nlkli eladsodsuk sorn kevss veszik figyelembe ezeket a rizikfaktorokat. A jegybank szerint a devizahitelezs s a nvekv gazdasgi egyenslytalansgok elegye mr a bankrendszer stabilitst is veszlyezteti.
A jegybank vlemnyt klfldrl s belfldrl mind tbb gazdasgi elemz osztja. Barcza Gyrgy, az ING elemzje a FigyelNet krdsre a lengyel pldt hozta fel a kzelmltbl, ahol hasonl tendencik rvnyeslnek a hitelezsben, s ahol addtak is mr problmk a zloty nagyobb mrtk begyenglse kvetkeztben. A szakrt szerint regionlis bajtrsunknl nem is az volt a legfbb gond, hogy a havi trlesztrszletek nhny hnapon keresztl bizonyos szzalkkal megemelkedtek, hanem annak felismerse, hogy ezltal maga az adssg sszege kezdett lassabban apadni. Hiba trlesztett teht az gyfl, elfordult, hogy fennll hiteltartozsa tbb hnap elteltvel mgsem lett alacsonyabb, s ez kisebb pnikot keltett a lakossgban. Ez azt is eredmnyezte, hogy sokan a rendkvli trleszts lehetsgvel ltek, vagy extra kltsgekbe verve magukat hazai devizra konvertltk a hitelket.
Hasonl aggodalmnak adott hangot a Morgan Stanley londoni befektetsi bankhz is, amely a portfolio.hu ltal idzett elemzsben kiemelt figyelmet szentelt a magyar llami s magnszektor eladsodottsgnak, kiemelve abbl a devizaalapon trtn eladsodst. A Financial Times pedig egyenesen gy fogalmazott, hogy katasztroflis kvetkezmnyei lehetnek a devizban eladsodott magyarok szmra a forint gyenglsnek. A brit lap szerint ugyanis az ers nvekeds ellenre a magyar fizeteszkz jelents gyenglshez vezethetnek a magyar gazdasg egyenslytalansgai s az ellenrzs all kicsszott llamhztartsi hiny. A magyar fogyasztk az FT szerint tisztban vannak a kockzattal, de „nem izgatjk magukat".
|