Milyen legyen a hzimozi-PC?
Forrs: www.fn.hu 2005.10.14. 08:39
Sokan kifejezetten csak digitlis ltvny- s lmnycentrumnak hasznljk a PC-t. Ha a ltvny s lmny nem terjed ki a jtkokra, csak a filmekre s a zenre, tovbb az alkalmazs sznhelye a nappali szoba, akkor ll el a multimdia-PC.
Taln nem teljesen egyrtelm, hogy a „norml" PC kt okbl nem alkalmas arra, hogy a szrakoztat eszkzkszlet (tv, vide, DVD-olvas, hifi) rsze legyen: formatervezse (kialaktsa, mrete, dsztsei) ersen eltr a tbbi kszlktl – s a rendeltetsszer hasznlathoz kpest elviselhetetlenl zajos. A norml PC-ben ugyanis minimum 3 htventiltor zemel: a processzor s a tpegysg (ezek elkerlhetetlenek), s legtbbszr a VGA-krtya is ers htst ignyel. Ezenfell szoksos mg, hogy a hzat szellzteti 1-2 ventiltor, s az alaplap ramkreinek is szokott lenni kln aktv htse. Csak az rdekessg kedvrt: mostanban a merevlemezek is nha elvrjk a htst.
Halk ventiltor ksztse kln tudomny: lassabb jrs motor s klnlegesen tervezett-gyrtott jrkerk kell hozz, ami nem fr be a PC-k vgletekig optimalizlt (rtsd: kis haszonrs) rba. gy ht a norml PC meglehetsen hangosan zg. Annyira, hogy a filmnzst, zenehallgatst zavarja is.
Az "univerzlis" multimdia PC
A gyrtk felismertk ezt az ignyt, s kihoztak olyan konfigurcikat, amelyek kicsik, tetszetsek, s halkak: kettnl tbb ventiltor soha nincs bennk. Valdi tbbletfunkcikat is beptettek: a CD-, DVD-lejtsz a PC bekapcsolsa (pontosabban az opercis rendszer betltse) nlkl is hasznlhat, tovbb az ilyen „vrbeli" HTPC-ben (home theather PC-ben, hzimozi-szmtgpben) jellemzen tv-vev s videodigitalizl is tallhat. A Dolby Digital 5.1-es hangkimenet mr csaknem minden PC-alaplap szabvnyos szolgltatsa, s termszetes a HTPC-ben is. (A zavarmentes optikai hangkimenet viszont a HTPC-k tbblete a kifogstalan hangminsg rdekben.)
gy a HTPC egymagban ptolja az sszes szrakoztatelektronikai eszkzt: termszetesen elre programozva a merevlemezre rgzti a kvnt tvmsort, s arra is kpes, hogy az ppen foly felvtelt az elejrl elkezdje lejtszani (time-slip recording), ami a mai korszer asztali DVD-felvevk sokat hangslyozott kpessge. A HTPC-ben egy optimlis megoldst kell megvalstaniuk a gyrtknak: a gp teljestmnynek elegendnek kell lennie a funkcikra (DVD-lejtszs, videodigitalizls, adott esetben HD – nagy felbonts – tv-msor vettse), de ne ignyeljen zajos htst, s ez a VGA-ra is vonatkozik.- Ezrt az ilyen gpekben ltalban nem a legersebb egysgek tallhatk, de nem is a legolcsbbak.
Tvvezrls s knyelem
A tv-vev bvtkrtyk szabvnyos tartozka a tvvezrl, gy a HTPC-nek is elengedhetetlen rsze. A jobb DVD-lejtsz szoftvereket is felksztik arra, hogy a tvvezrl parancsaira reagljanak. De a PC nlkl is mkd DVD-lejtszt termszetesen a szoksos mdon lehet vezrelni. rdekes krlmny azonban, hogy a PC-vel vgzett DVD-lejtszs esetleg tbbletszolgltatsokat nyjt: felkonvertlja a 720576 kppontos (DVD-) msort 1280720 vagy akr 19201080 kppontosra, hogy a HDTV-kompatibilis megjelent teljes kpessgt kihasznlja. HTPC-hez ugyanis nem ktelez a szmtgpek finomabb, de kisebb mret monitorait hasznlni, csatlakoztathatk hozzjuk lnyegesen nagyobb LCD- vagy akr plazmatvk is.
Egy igazi HTPC s egy igazi digitlis tv DVI (digitlis video-) csatlakozval kthet ssze. Billentyre s egrre is szksg lehet a HTPC kezelshez. Mivel a nappali szobban nem tekereghetnek a kbelek, ezrt clszer vezetk nlkli sszelltst is vsrolni. rdemes olyat keresni, amely kisebb mret, pldul nincs rajta szmbillentycsoport, de a mdialejtszs-vezrlk megtallhatk.
Specilis ignyekre tervezve
Mivel HTPC-bl kevesebb fogy, a formatervezse ignyesebb, s specilis szolgltatsokat is nyjt, lnyegesen drgbb, mint egy hasonl teljestmny s kipts norml PC. Az elegns, halk, tvvezrelhet digitlis mindenes 200–250 ezer forintba kerl. E magasabb rba az is beletartozik, hogy a HTPC szoftverkszlett a kszlkhez illesztve lltjk ssze, s sokszor mkdsre kszen elre teleptik. gy a vsrls utn a gpet csak a helyre kell tenni, csatlakoztatni a komponensekhez, s mris hasznlhat.
Vsrlskor a fent felsorolt szolgltatsokra kell rkrdezni: hasznlhat-e a CD-, DVD-lejtsz a PC nlkl, van-e a kszlkben tv-vev, felvehet-e vele a msor (van-e videodigitalizl). Milyen audio- s videocsatlakozsi lehetsgeket kapunk? Elre teleptett-e a szoftver? De a legfontosabb szempont az, hogy elfr-e az adott „doboz" a rendelkezsre ll helyen, s egyltaln hogy nz ki?
|