Irodalmi Nobel-dj: mirt halogatnak?
Forrs: www.hvg.hu 2005.10.12. 08:58
A jelek szerint nem mkdik olajozottan az irodalmi Nobel-djoszts gpezete; cstrtkre grik Stockholmban az idei djazott szemlynek a megnevezst, noha a dntst mr – a szoksoknak megfelelen - hetekkel ezeltt meghozta az arra illetkes tizennyolc svd akadmikus. Vajon mi a halogats oka? Az a dj trtnetben mg nem fordult el, hogy a bejelents kssen, m hogy ezekben a napokban mi trtnik a kulisszk mgtt, az valsznleg soha derl ki.
Szvegek s szempontok Vajon olvasnak a dntnkk?
© sxc.hu | Az ellentmondsos helyzet vilgszerte tallgatsokra ad okot a legjelentsebb nemzetkzi irodalmi djjal kapcsolatban. ltalban a leend djazott szemlyrl folyik a kontinenseken tlnyl tippverseny, s amint flfedik a nyertes kiltt, ki-ki igazolva, vagy veszve ltja sajt elkpzelst, tudva, hogy esetenknt a legvratlanabb eredmny szletik. Mivel a Nobel-dj odatlse mr rgta nem irodalmi belgy, a szles nyilvnossg szvesen elidz egy-egy djazs krlmnynl, s noha a dntst utlag senki nem vltoztathatja meg, az odatls visszhangjt brki alakthatja.
Ha csak a sajt irodalmi trsgnk utols negyedszzadnl maradunk: 1984-ben pldul kzp-kelet-eurpai rt jutalmaztak, m a szocialista Csehszlovkibl a vrakozstl eltren nem a korszakos jelentsg przar, Bohumil Hrabal kapta Nobel-djat, hanem az ismertsg tekintetben orszga hatrain alig tlterjed, halk szav lrikus, Jaroslav Seifert. Vclav Havel az id tjt brtnben lt. Mondjk: a Nobel-djon ott a politika blyege is – nha szne helyett a visszjrl. Mi egyb trtnhetett az 1984-es osztsnl: a trsg paradigmatikus irodalmi figurjnak, Hrabalnak a jutalmazsa a Gustav Husak-fle diktatra idejn hegyeket mozdtott volna meg, Seifert kitntetse ellenben senkit nem buzdtott, hogy lerzza rablnct. rdekes, hogy a szimbolikus orwelli vszm dacra pp 1984-ben kerlte az lesebb politikai tltetet a djoszt grmium.
A msik kzp-kelet-eurpai plda az nmagt elszeretettel „utols jugoszlv rnak” nevez, akkor mr jobbra prizsi emigrcijban l Danilo Kis, aki biztos befutknt sem kapta meg a rkvetkez vben a Nobel-djat, majd rviddel azutn elhunyt, Jugoszlvit pedig maga al temette a jaltai szerzds sszeomlsa.
A Nobel-dj odatlsnl – mondjk a hozzrtk – alapkvetelmny, hogy nemzetkzileg ismert s sokrt, teljes letm lljon a nyertes mgtt, mgis tbbnyire a djoszts pillanatnl jval korbban rott m szilrd mvszi jelentsgre szokott hivatkozni a dntnki kar. Ez a dramaturgia valsult meg pldul Gabriel Garcia Marquez esetben; a fm megszletse j kt vtizeddel megelzte a babrkoszort, m a Szz v magnynl a mvszi rdem utlag is maradktalanul jutalmazva volt.
A kolumbiai r djazsa egybknt – ezt szinte teljes egyntetsggel lltottk/lltjk szakmabeliek – visszaadta a nyolcvanas vek elejn (1982) a Nobel-dj patinjt. A mi Kertsz Imrnk hrom vvel ezeltt szinte egyknyves szerzknt (Sorstalansg) rszeslt a Nobel-djban, eddig egyedliknt a magyar irodalomban, megszntetve a hazai literatra tbb vtizedre visszanyl hinyrzett a sorozatosan elmarad Nobel-djazs miatt.
A Nobel-dj osztsba a rgta belerngatott politikai krds mellett, hasonlan fontos szerepet tlt be a kontinentlis hovatartozs, tovbb az, hogy (az utbbi flvszzadban) Eurpa s szak-Amerika tbb-kevsb egyenslyba kerljn. Nem vilgos, mirt tartjk ezt fontosnak a svd fvrosban. Ellenben elbb-utbb szembe kell nzni Stockholmban azzal is, hogy a tematikai hatrok vgre kitguljanak, hiszen John le Carr a vilg egyik legjobb (s legolvasottabb) regnyrja addig eleve kiesik a versenybl, ameddig a mvszet arisztokratikus regisztertl tvoli polcon helyezkedik el a kmregny. m lehet, hogy egyszer le Carr is „bejn a hidegrl”.
Azt nem tudni, hogy min folyik a vita az vros, a Glamba Stan egyik vszzados kisvendgljnek klntermben, ahol a fma szerint a ht meghatrozott napjn sszel az irodalmi zsri; mindenesetre rossz rzs, hogy k eddigi dntskptelensgkkel kvl helyezik magukat egy tbb, mint egy vszzados hagyomnyon. Ez mr negatv hatsfok. De az sem hasznl a dj mltsgnak, hogy a minap lemondott egyik zsritag, Knut Ahlund svd r szerint a tavalyi gyztes osztrk rn, Elfriede Jelinektl a dntnkk tbbsge egy sort sem olvasott.
A krds teht e percben mg krds marad: vajon milyen rdemi szempontok alapjn fdik fl az idei irodalmi Nobel-dj gyztesnek kiltt? Aztn amikor elcsitulnak majd a nyertes krli zajok, s trgjuk magunkat a tonnnyi laudcikon, mr arra gondolunk, ki kvetkezik jvre.
Mohai V. Lajos
|