Tbbet sportolunk s imdkozunk, kevesebbet alszunk
Forrs: www.hvg.hu 2006.02.24. 11:24
Nyolc rval cskkent az amerikaiak heti munkaideje az elmlt harminc vben. A mi harminc vnk egszen mskpp telt, gy a magyar statisztikk ltal szintn jelzett munkaidcskkens kevesebb vidmsgra ad okot. Zavarosabbak az lmaink, dzkodunk a testedzstl s a Bartok kzthz igaztjuk esti iminkat.
„Az a tny, hogy a keresmunkval tlttt id cskkent, mst jelent a magyarok s mst pldul a francik esetben. Utbbiaknl cskkentettk a heti munkaidt, mg nlunk a munkanlkliek magas szma miatt lehet kevesebb a ledolgozott percek szma az aktv kor npessg tekintetben” – magyarzza Falussy Bla, a hazai idmrleg kutatsok szakrtje az els pillantsra gretesnek tn adatokat.
© KSH | Hiba azonban az alacsony foglalkoztatottsg, a 20 s 74 v kztti frfiak kztt a magyarok s a szlovnek dolgoznak a legtbbet – teszi hozz a Kzponti Statisztikai Hivatal munkatrsa a legutbbi, tz eurpai orszgot rint felmrsre hivatkozva. Az v egy tlagos napjn a foglalkoztatott frfiak keresmunkval tlttt ideje a vizsglt orszgok kzl Romniban volt a legalacsonyabb, 286 perc, mg Norvgiban 302 perc, Magyarorszgon pedig napi 319 perc – olvashat a szociolgus Az idfelhasznls metszetei cm knyvben, egy 1999/2000-es idmrleg-kutats elemzsben.
Az idmrleg tevkenysglistja az els magyar kutats alkalmval, 1963-ban mg 30 elembl llt, az 1976/77-es vizsglatnl azonban mr kzel szz fle idtltst lehetett kdolni. Az 1986-os felmrskor – a szmtgpek segtsgvel – tovbb bvlhetett a besorolsi lista, tbb mint ngyszz kategrival dolgoznak ma mr. Az internet csak 1999/2000-ben kerlt a kategrik kz, 1993-ban mg csak szmtgp hasznlatrl krdeztk az embereket. Orszgonknt is vannak eltrsek: a Norvgiban jvedelemkiegszt tevkenysgknt azonostott halszat nlunk nem szerepel ebben a formban. | A percek s rk beosztsnak vizsglata az let minden terlett szmszersti. A korbbi vekhez kpest kevesebbet dolgozunk, megntt a szabadon felhasznlhat id mennyisge, egyre tbbet sportolunk s kicsit tbbet imdkozunk. Az id, akr az anyag, nem vsz el, csak talakul: kevesebbet olvasunk, mint korbban, viszont sokkal tbbet tvznk, s a testi higinira fordtott percek is megszaporodtak.
Az els nemzetkzi idmrleg-kutats 1965-ben volt. „A hideghbor utni enyhls idszaka volt ez, gy nem zavarta a politikusokat, hogy nyugat-eurpai orszgokkal egytt vgeztk a vizsglatokat. Apolitikus tmnak tartottk” – vlaszolja Falussy arra a krdsre, hogy a Szalai Sndor vezette, 12 orszgot rint kutats nem szrta-e az elvtrsak szemt. Pedig a hatalomgyakorls egyik mdja ppen az emberek idejnek beosztsa, hiszen megszabjk az adott tevkenysgre fordthat rk, percek mennyisgt, illetve korltozzk, befolysoljk ket idejk felhasznlsban. Ez nem csak a politikai vagy gazdasgi vezetkre, de a mdira is igaz – mondja Falussy Bla.
tvzs az idnkre megy
Az els idmrleg-vizsglatokat a hszas vekben a Szovjetuniban vgeztk. A munksok s a parasztok idbeosztst akartk megismerni, mert a „pnz munkaegysggel trtn helyettestst fontolgattk”. Ekkor mg a napjrs alapjn llaptottk meg az idt, s a tevkenysgek kztt szerepelt a tzel begyjtse, frds a folyban, a szamovr beksztse, hangszeren val jtk. Minden 100 ra munkarra, amit a munksok fizetsrt vgeztek, 142 ra, fizetsg nlkli munkarfordts jutott – derlt ki az akkori felmrsbl. |
„Megntt az tvgy, de el is csaptuk a gyomrunkat” – feleli Falussy doktor arra a krdsre, hogy miknt reaglt a magyar trsadalom a rendszervlts utn megnvekedett televzis knlatra. A csatornk s filmek sokasga tlti ki a szabadidnk nagy rszt.
Percemberek
© AP |
„Lehet, hogy a mdiumok trekednek az id strukturlsra, de legalbb ennyire fontos, hogy igazodjanak a fogyaszti ignyekhez. A nznek jogban ll brmikor kikapcsolni a kszlket, ha gy ltja jnak” - rnyalja a mdiafogyaszts stt kpt Urbn gnes egyetemi adjunktus, a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing s Mdia Intzetnek munkatrsa. Vlemnye szerint a szabadids tevkenysgek piacn a televziknak is versenyeznik kell az alternatv szrakozsi lehetsgekkel, gy egyre jobb msorokat kell gyrtaniuk – igazodva persze a nzi ignyekhez. „Bizonyos msorok esetn persze a mdia meg is hatrozhatja a fogyaszti szokst, ha thelyezik pl. a Bartok kztt, akkor a nzkznsg egy rsznek t kell alaktania az esti rutinjt, hogy ne maradjon le rla”– utal a csatornk idstrukturl szerepre Urbn.
Tvnzsre fordtott id, 1963-2000
© KSH |
A versenyhelyzet taln fennll, de a magyarok gy is szabadidejk kzel 60 szzalkt tltik a kpernyk eltt. Az 1976-os adatokhoz kpest megduplzdott a tvnzsre sznt rk szma, napi 164 percben ftevkenysgknt markoljuk a tvkapcsolt. Urbn szerint a mdiafogyaszts nem szorul vissza ksbb sem, de valsznleg tstrukturldik, vrhatan az internet javra. „Az biztos azonban, hogy az idmrleg-kutatsok egyre kevsb tudjk majd mrni a vals mdiafogyasztst, hiszen flrnknt tfutjuk a hreket a neten, vagy a rdi httrzajknt szl. Ember legyen a talpn az a statisztikus, aki ezt kezelni tudja.”
A szakembereket aggaszt tvzsi szoksok mellett j hr is kiolvashat az adatsorokbl: egyre tbb idt tltnk testedzssel. Elszr 1976-ban tapasztaltak 10 perces nvekedst a sporttevkenysgeket illeten. „Ez sszefggtt a gpkocsik hirtelen nvekv szmval, a mg viszonylag olcs zemeltetssel, az auts turizmus tmeges terjedsvel”– magyarzza Falussy Bla. A szombat szabadnapp nyilvntsa is hozzjrulhatott a vltozshoz. 2000-re pedig minden korbbinl nagyobb mrtk volt a fizikai rekrecira fordtott id, de mg gy is mi sportolunk a legkevesebbet a felmrsben rsztvev orszgok aktvan pihen polgrai kzl.
A valls mr 1976-ban a szociolgusok ltal sszelltott lista rsze volt, de a krds intimitsn tl nyilvnvalan a politikai kzeg sem kedvezett az szinte vlaszoknak. Ezt igazolja az is, hogy 2000-ben a tizenngy vvel korbbi adatokhoz kpest a vasrnap templomba jr frfiak szma meghromszorozdott. | Egerek s emberek
Frfiak idbeosztsa, 1977
© KSH | A volt szocialista orszgokban tbbet alszanak, mint Nyugat-Eurpban. A magyar frfiak ebben a tekintetben mr kzelednek a nyugati idbeosztshoz a maguk napi 488 alvsra fordtott percvel. Romniban ez 505 perc, mg Norvgiban 473. Az adatok alapjn felmerl, hogy meddig cskkenhet az alvsid.
Az alvszavarokkal kzdk szma ntt az elmlt vekben. Ez sszefgg az letvitelnk vltozsval, munkahelyi, otthoni problminkkal. A kvetkezmnyek egyik taln leggyakoribb s legkorbban jelentkez csoportja a szellemi mkdst rinti. Ingerlkenysg, depresszira val hajlam, a gondolkods meglassulsa, valamint memriazavar szerepel a lehetsges kvetkezmnyek kztt – sorolja Faludy Bla, a Pcsi Tudomnyegyetem adjunktusa, az Alvslaboratrium vezetje.
Frfiak idbeosztsa, 1999
© KSH | "Az ember olyan llatfaj, amelynek rendkvli alkalmazkod kpessge van” – mondja Csnyi Vilmos etolgus azzal kapcsolatban, hogy az emberi szervezet milyen mrtk vltozst tud jl kezelni. „A msodik vilghborban a piltknak olyan gygyszereket adtak, amelyekkel 20 rn keresztl aktvan bren voltak, ezt kveten azonban teljesen kimerltek" - emlkeztet a professzor. Egerekkel vgeztek nhny ksrletet, hogy meddig nyjthat az alvs nlkl tlttt id - mesli az etolgus -, s 16-28 ra kztt sikerlt is mozgsban tartani az llatokat, ksbb azonban szksgszeren visszallt a genetikailag kdolt bioritmus.
Nk idbeosztsa, 1977
© KSH | „Mr harmincves koruk krl egyre kevesebbet jrnak az emberek trsasgba, killtsra, sznhzba s cskken a CD- vagy rdihallgats ideje is. Hasonl a helyzet a gyalogos- s tmegkzlekedssel”– magyarzza Falussy doktor. Elknyelmesednk s egyre passzvabb idtltseket keresnk magunknak, amelyek otthon vgezhetek, kevesebb szellemi-fizikai ignybevtelt ignyelnek. „Szoros kapcsolat van a trsadalmi jlt, az idfelhasznls szerkezete s az idfelhasznls szabadsgfoka kztt” – teszi hozz a kutat. Tny az is, hogy a magyar hztartsok 13 szzalkban nincs knyv.
Nk idbeosztsa, 1999
© KSH | A ffoglalkozs keresmunka cscsideje a frfiaknl 30 s 39, mg a nknl 40 s 49 ves koruk kztt, akkor teznak s kvznak a legtbbet. Jellemz klnbsg a kt nem kztt az is, hogy a nk krben fokozatosan n az egszsggyi szolgltatsok ignybevtele, mg a frfiak csak 50 ves koruk krl ltogatnak srbben az orvosi rendelkbe.
Egyes fiatalkori tevkenysgek eltnnek ugyan, de idskorban jra elkerlhetnek: ilyen a sta, a vendgeskeds s a frfiak lakstakartsban trtn rszvtele.
1. Tbbet sportolunk s imdkozunk, kevesebbet alszunk2. A tvzs az idnkre megy3. Egerek s emberek
|