Frfiak idbeosztsa, 1977
© KSH
A volt szocialista orszgokban tbbet alszanak, mint Nyugat-Eurpban. A magyar frfiak ebben a tekintetben mr kzelednek a nyugati idbeosztshoz a maguk napi 488 alvsra fordtott percvel. Romniban ez 505 perc, mg Norvgiban 473. Az adatok alapjn felmerl, hogy meddig cskkenhet az alvsid.

Az alvszavarokkal kzdk szma ntt az elmlt vekben. Ez sszefgg az letvitelnk vltozsval, munkahelyi, otthoni problminkkal. A kvetkezmnyek egyik taln leggyakoribb s legkorbban jelentkez csoportja a szellemi mkdst rinti. Ingerlkenysg, depresszira val hajlam, a gondolkods meglassulsa, valamint memriazavar szerepel a lehetsges kvetkezmnyek kztt – sorolja Faludy Bla, a Pcsi Tudomnyegyetem adjunktusa, az Alvslaboratrium vezetje.

Frfiak idbeosztsa, 1999
© KSH
"Az ember olyan llatfaj, amelynek rendkvli alkalmazkod kpessge van” – mondja Csnyi Vilmos etolgus azzal kapcsolatban, hogy az emberi szervezet milyen mrtk vltozst tud jl kezelni.

„A msodik vilghborban a piltknak olyan gygyszereket adtak, amelyekkel 20 rn keresztl aktvan bren voltak, ezt kveten azonban teljesen kimerltek" - emlkeztet a professzor.

Egerekkel vgeztek nhny ksrletet, hogy meddig nyjthat az alvs nlkl tlttt id - mesli az etolgus -, s 16-28 ra kztt sikerlt is mozgsban tartani az llatokat, ksbb azonban szksgszeren visszallt a genetikailag kdolt bioritmus.

Nk idbeosztsa, 1977
© KSH
„Mr harmincves koruk krl egyre kevesebbet jrnak az emberek trsasgba, killtsra, sznhzba s cskken a CD- vagy rdihallgats ideje is. Hasonl a helyzet a gyalogos- s tmegkzlekedssel”– magyarzza Falussy doktor.

Elknyelmesednk s egyre passzvabb idtltseket keresnk magunknak, amelyek otthon vgezhetek, kevesebb szellemi-fizikai ignybevtelt ignyelnek. „Szoros kapcsolat van a trsadalmi jlt, az idfelhasznls szerkezete s az idfelhasznls szabadsgfoka kztt” – teszi hozz a kutat. Tny az is, hogy a magyar hztartsok 13 szzalkban nincs knyv.

Nk idbeosztsa, 1999
© KSH
A ffoglalkozs keresmunka cscsideje a frfiaknl 30 s 39, mg a nknl 40 s 49 ves koruk kztt, akkor teznak s kvznak a legtbbet. Jellemz klnbsg a kt nem kztt az is, hogy a nk krben fokozatosan n az egszsggyi szolgltatsok ignybevtele, mg a frfiak csak 50 ves koruk krl ltogatnak srbben az orvosi rendelkbe.

Egyes fiatalkori tevkenysgek eltnnek ugyan, de idskorban jra elkerlhetnek: ilyen a sta, a vendgeskeds s a frfiak lakstakartsban trtn rszvtele.

  

1. Tbbet sportolunk s imdkozunk, kevesebbet alszunk
2. A tvzs az idnkre megy
3. Egerek s emberek

hvg.hu