Pettyes csótány - Nauphoeta cinerea
Egy szapora apróság
Pettyes csótány
Nauphoeta cinerea
A pettyes csótány az egyik legkönnyebben tenyészthető rovar. Remek táplálékul szolgál hüllőknek, kétéltűeknek és ragadozó rovaroknak egyaránt. Előnye a tücsökkel szemben hogy könnyen, olcsón, gyorsan és nem utolsósorban csendesen állíthatunk elő nagy mennyiségű takarmányállatot.
Élőhelye: Kubában őshonos.
Leírás: A kifejlett egyedek mintegy 3cm hosszúak, színük barnás, hátukon szürke pettyes szárnyat viselnek, röpképtelenek. A fiatalok gesztenyebarnák. A frissen kelt kicsik alig 1mm-esek így táplálékul szolgálhatnak frissen kelt vagy apró termetű állatoknak is. Testüket borító kitinréteg viszonylag vékony ezért emésztésük könnyű. Mivel trópusi fajról van szó esetleges elszabadulása esetén nem, kell egész lakásra kiterjedő inváziótól tartanunk.
Fejlődése: A frissen kikelt kicsik 1,5-3 hónap alatt fejlődnek ki és utána még 6-8 hónapig élnek.
Elhelyezés: Nem igényelnek nagy helyet. Egy kisebb tenyészet számára elegendő egy 10 literes akvárium, vagy egy 3-4 literes műagyag doboz is megfelel, de akár egy 5 literes befőttesüvegben is tenyészthetjük őket. Ha nagy mennyiségre van szükségünk egy 65x35 cm alapterületű és 40cm magas edényben tartsuk őket. Ekkor hetente akár 100-150 db kifejlett csótányt is kivehetünk a tenyészetből. A tenyészetet fedjük le sűrű dróthálóval és a tenyésztőedény falát 8-10cm széles sávban kenjük be vazelinnel. Ezt a patikában fillérekért vehetünk. A vazelinréteget időnként frissíteni kell. Ez arra szolgál, hogy az edény falán felfelé igyekvő csótány visszacsússzon, és ezzel megakadályozzuk a szökést.
Különösen ügyeljünk a jó szellőzésre! Túl magas páratartalom esetén a tenyészet ellephetik az atkák és ez az egész állomány pusztulását okozhatja. Ekkor a következő a teendő: kiveszünk néhány példányt majd folyóvíz alatt, lemossuk őket, és új tenyészetet indítunk. A régit meg kell semmisíteni és a tenyésztőedényt forró vízzel ki kell fertőtleníteni. Aljzatnak faforgácsot használjunk, valamint helyezzünk be tojástartó darabokat vagy összegyűrt papírt. Az optimális hőmérséklet 27-28 oC.
Táplálás: Táplálásuk meglehetősen könnyű és olcsó. Száraz kutyatáppal és zöldséghulladékkal tökéletesen megoldható. Táplálhatjuk őket akár konyhai hulladékkal vagy ételmaradékkal is, de ebben az esetben erős szagra kell számítanunk.
Szaporítás: Szaporításuk nagyon könnyű. Ha teljesülnek a fent említett feltételek szinte azonnal rendkívül gyors ütemben szaporodni kezdenek. Néhány hét alatt akár több száz példányból álló állományunk is lehet! Ha a tenyészet „beállt” folyamatosan ellát bennünket megfelelő mennyiségű, és minőségű takarmánnyal.
Nem minden faj alkalmas ilyen típusú tenyésztésre! Legalkalmasabb a pettyes és az argentín csótány, ezek tenyésztése szinte megegyezik. Az argentín csótány esetében fontos megjegyeznem, hogy se az üvegen sem más sima felületen nem mászik fel ezért tartása biztonságosabb, ez különösen társas és panellakásokban jelent előnyt. Az amerikai csótány ugyan nagyon jól szaporodik, de elszabadulása esetén egész lakásra vagy akár környékre kiterjedő inváziót okozhat, éppen ezért tartását nem ajánlom senkinek!
Horváth Áron (vagans)
|