Forgalmasabb napokon res polcok eltt lzeng rufeltltk borzoljk a vsrlk idegeit nhny Tesco ruhzban, ahol a trsasg szeptemberben bevezetett j polcszervizrendszere miatt nem ritka a fejetlensg. A rendszert a beszlltk tbbsge tovbbra is lesen brlja, s br az indulsakor mg a cgek tbbsge mondott nemet a kezdemnyezsre, a dacoskodk szma mostanra cskkent. gy tudjuk, legalbb 15-20 trsasg van mg, amely tovbbra sem akar leszerzdni az j, kedveztlenebb felttelek mellett azzal a hat vllalkozssal, amely a Tesco j rendszert gondozza.
ppen emiatt tallni mg mindig olyan ruhzakat, ahol akadozik az rintett trsasgok ruelltsa. A beszllt termszetesen rendszeresen szllt, termke a raktron van, de a Tescval szerzdtt polcszervizes vllalkozs e gyrtknak az rujhoz nem, vagy csak nagyon klnleges esetekben nyl hozz.
Egyetrts nincs
A rendszeren kvl maradk szmnak cskkense ellenre, a FigyelNet informcii szerint, a legnagyobb gyrtk tovbbra sem rtenek egyet a rendszerrel, ugyanis a hrek szerint nvekedett a szolgltats dja, amely esetenknt az ru fogyaszti rban is megjelenhet, de nagyobb problma, hogy a szolgltats minsge sem ri el minden esetben a korbbi szintet. Ennek oka a cgek szerint az, hogy a polcfeltltst vgz hat trsasg kzl tbb olyan is van, amely korbban inkbb promcis tevkenysget, illetve hoszteszszolgltatst vgzett, nem volt megfelel szm alkalmazottja a polcszerviz-szolgltats vgzsre.
Kpzetlen munkaer
Informciink szerint a Tesco nmely zletben egyetemistkat alkalmaz, hogy a polcokat feltltsk azoknak a cgeknek a termkeivel, amelyek nem szerzdtek a trsasgokkal, m forgalmasabb napokon az ruforgalom gyorsabb, mint a kpzetlen munkaer keze. De egyelre az sem dlt el, hogy az egyetemistk munkabrt a hipermarketlnc kiszmlzza-e a gyrtnak, vagy sem.
Mirt fontos?
A most kszl kereskedelmi kerettrvny is kitr arra, hogy mi szmt kereskedelmi szolgltatsnak. Azonban a vgrehajtsi rendeletektl is fgghet, hogy kereskedelmi alaptevkenysgnek minsl-e az rufeltlts s a polcrendezs, vagy sem. A gyrtk szerint elvileg ez a keresked sajt feladata lenne, hiszen az rut a szllt legyrtotta, elfuvarozta, tadta a kereskednek, ettl kezdve az utbbinak kell azzal sfrkodnia. A helyzet termszetesen ennl bonyolultabb, hiszen a kisebb alapterlet zletekben is trtnik polcrendezs, amit esetenknt egy-egy mrka terleti kpviselje vgez, pldul a rendelsfelvtelek mellett. Iparszeren termszetesen csak a nagy alapterlet ruhzakban trtnik mindez.
Kevesen vannak
A polcszerviz s rufeltlts a leggyorsabban forg rucikkek, gy az dtital, a sr, a kozmetikumok s hztartsi kemiklik, a piperecikkek vagy az dessgek gyrtinak a legfontosabb. A honi lelmiszerlncoknak, fknt a nagy alapterlet, modern kereskedsi formt knl egysgeknek nagyjbl 40-45 trsasg nyjt polcszerviz-szolgltatst. Ez az rufeltltstl az ru kihelyezsig, a polc rendezsig terjed. Korbban a Tesco is beengedte ezeket a trsasgokat, ma mr hivatalosan nem. A polcszerviz-szolgltatk alkalmazottjait a legnagyobb gyrtk ltalban maguk kpzik ki, oktatjk, hogyan kell kihelyezni az rut, s mikor milyen forgsi sebessggel szmoljanak.
A kznyelvben rufeltltnek nevezett munkaer az utbbi idben szakmv vlt, hiszen az ru kihelyezse a legfontosabb feladatok egyiknek tekinthet egy ruhzban. A piackutatk adatai szerint a vsrl vgs vlasztsban dnt szerepet jtszik egy termk ruhzi megjelentse. A legnagyobb gyrtk, vagy j mrkt bevezetni igyekv cgek millikat ldoznak havonta sajt rufeltltikre s a polcszerviz-szolgltatsra. Ezrt elvrjk, hogy a polcszerviz-szolgltat szemlyre szabott konstrukcit knljon szmukra. Egy-egy rufeltlt a gyrtval folytatott napi kapcsolat rvn bennfentes informcikhoz juthat, termszetes, hogy az adatokat a gyrt igyekszik sajt krein bell tartani. Emiatt szaporodott meg az eladshelyi kommunikcival (tbbek kztt polcszervizzel) foglalkoz cgek szma. Ezek a trsasgok ves viszonylatban 1-2 millird forint forgalmon osztoznak. Az egy alkalmazottra jut munkarkat tekintve a legnagyobb bevtel a tescs szolgltatsokbl szrmazik, rthet, hogy a krn kvl rekedt cgek brljk a trsasg dntst. A Tesco szerint tlthatatlann vlt a helyzetet, s az j rendszerrel ezen igyekezett segteni. Egyes szmtsok szerint viszont mg az sem biztos, hogy az j rendszer magasabb rait valban az lltlagosan felmerl polcszervizes tbbletkltsgek indokolnk.
Tovbbi problmk: jn a karcsony
A gyrtk tbbsgnek a tarifaemelkeds mellett az a f problmja, hogy a hat cg tlsgosan kevs ahhoz, hogy olyan rufeltltt talljon, amely mr ne vgezne hasonl szolgltatst a piacon tevkenyked konkurencinak.
A helyzet egybknt mind knyesebb vlik, hiszen a napokban elkezddtt a karcsonyi kiskereskedelmi hajr. A helyzet rendbettele gy mind a beszlltknak, mind a hipermarketlncnak rdeke, hiszen a kvetkez hetekben immr csak ers kereskedelmi napok jnnek, krds, hogy a hat cg a jelenlegi munkaervel kpes lesz-e a 44 hipermarket polcainak ruignyt maradktalanul elltni.