reged s szegnyed MTA
Forrs: www.fn.hu 2005.10.21. 08:56
Az utbbi idben sokat hallhattunk a magyar tudomny mostoha helyzetrl, az MTA utnptlsi s anyagi problmirl. Az Akadmia nehezen tud lpst tartani nyugati versenytrsaival, br – vezetje szerint – ha szksen is, ki tud jnni a pnzbl. Msok szerint az rdemi munkt nem vgz akadmikusokra megy el a pnz.
Magyarorszgon a tudomny mvelse, a tudomny eredmnyeinek terjesztse, a kutatsok tmogatsa, a magyar tudomny kpviselete a Magyar Tudomnyos Akadmia (MTA) feladata. Az MTA szerepe az egyetemi kutatintzetek megszntetse ta mg jobban felrtkeldtt. A tudomny, a kutats kltsges tevkenysg, a fszerben barkcsol feltallk kora lejrt. A ksrletekhez drga mszerekre, a hatkony kutatshoz intzmnyi keretek kzt mkd kutatcsoportokra van szksg. A plyzatos rendszerbl addan egy kutatcsoport adott ltszm alatt mkdskptelen, pldul egy komolyabb, tbb szz oldalas plyzat megrshoz is komoly csapat kell.
Lpst tartani
|
Az elit klub |
Az MTA-nak a naptri napok szmval megegyez tagja lehet. A trsasg kihalsos alapon mkdik, j tagokat hromvente vesz fel sorba a testlet, legutbb tavaly kerlt erre sor. Az Akadmia munkjhoz szmos tuds, kutat csatlakozhat, beleszlva mkdsbe, dntshozatalba. Magyarorszgon mintegy tzezer ilyen szemly van, a hatron tlrl pedig tovbbi ezer. Az sszesen tizenegyezer kutat ktforduls szavazs sorn kettszz kpviselt vlaszt soraibl, akik a kzgylsben foglalnak helyet, mely termszetesen magban foglalja az sszes akadmikust is. | |
|
| | A lpstarts s a versenykpessg kt kln fogalom. Az intzetek alapvet mkdshez is nlklzhetetlen a pnz, s ha nem is tudnak tt sikereket, eredmnyeket elrni, egy mkdsi alapkltsgre szksg van, hogy elkerljk a leszakadst. sszehasonltsul: ma Magyarorszgon a npessg arnyt tekintve feleannyi kutat dolgozik, mint az Eurpai Uniban, s harmadannyi, mint az Egyeslt llamokban.
Baj nem csak a ltszmmal, az llomnnyal is van. A szakmai sznvonal emelse lomha s nem zkkenmentes folyamat. Ennek egyik oka, hogy kicsi a kutatintzetek, az igazgatk mozgstere. Az utnptls biztostsra minden vben szzharminc fiatal kutatt vesznek fel ugyan, de a vges pnzgyi keretek miatt hatrozott – ltalban egy v, legfeljebb hrom v – idre. A vrfrisstsre, „minsgi cserre" – ahogy az MTA ftitkra fogalmazott – alig van lehetsg, mert a kzalkalmazotti munkaviszonyban foglalkoztatott kutatk elbocstsa a magas vgkielgtsi ktelezettsg miatt elviselhetetlen terheket rna az intzmny bdzsjre. Emellett a plyzatoknak kiszolgltatott intzetekben a plyzatkpes, gyakorlott munkatrsak szerepe kontraszelektv mdon felrtkeldik.
Tavaly 37,5 millird forintbl gazdlkodott a Magyar Tudomnyos Akadmia, az idei kltsgvetsben 38,2 millird forintot terjesztett be a kormny, ehhez jn mg hatmillird forint az Orszgos Tudomnyos Kutatsi Alapbl. A vezetsg tizent-tizenhat millird plyzatokbl befoly forintra szmt. Az Akadmia mjusban sszelt kzgylse 47 millird forintot krt a kormnytl.
Fennmaradni
|
A szervezet |
Az Akadmia – ksrletet tve, hogy a klnbz tudomnyterleteket vges szm egysgbe fogja ssze – tizenegy tudomnyos osztlyt hozott ltre, mely szksgszeren magban foglal interdiszciplinris terleteket is. Az osztlyok vltoz szm, tz-tizenkett bizottsggal rendelkeznek, az rdemi dntsek meghozatala az feladatuk. A klnbz, kifejezetten az egyes tudomnyterleteket rint problmkat a szakbizottsgokhoz delegljk. A sz szoros rtelmben vett tudomnyos kutatmunkt a klnbz osztlyokhoz tartoz vltoz szm intzetek fogjk ssze. Valamennyi szakterlet valamennyi intzete nll jogi szemly, az Akadmia elnke – a szakmai sznvonalat szavatoland – csak az intzet igazgatjt nevezi ki. | |
|
| | A legtbb intzet financilis okok miatt szakmai kihvsokkal nz szembe. A parlament ltal megszavazott kltsgvets ugyanis a teljes – alapvet – mkdshez szksges kiadsoknak csak egy rszt fedezi, a tovbbi pnzeket plyzatok tjn szerzik meg az intzetek. Az Akadmia kltsgvetse eleve magban foglal egy kizrlag plyzatokra fordthat keretsszeget, ez az Orszgos Tudomnyos Kutatsi Alap (OTKA).
A kormny ltal az idn beterjesztett kltsgvets hatmillird forint OTKA-t tartalmaz, de tbb szzmilli forint folyik be a Nemzeti Kutatsi s Technolgiai Hivatal (NKTH) plyzataibl is. Minisztriumokkal is dolgoznak a klnbz intzetek, pldul a globlis klmavltozs, a talaj minsgnek vizsglatra kzs vagy egyedl a szakminisztrium ltal tmogatott szerzdsek jelents pnzforrst jelenthetnek.
Vllalatok is rendelnek egy-egy konkrt kutatst, s az Eurpai Uni programjaiban is tbb intzet vesz rszt, s az Egyeslt llamok sem marad ki a krbl. A legnagyobb jvilgi szervezet, a Nemzeti Tudomnyos Alap – National Science Foundation – plyzatain keresztl is rkezik pnz. E pnzek fontossgt mutatja, hogy 2004-ben a klnbz intzetek a kltsgvets ltal az Akadminak juttatott sszeg tizenngy szzalkt nyertk el plyzatok tjn. „Ha tbb lett volna a kltsgvetsi pnz, mg tbbet nyertnk volna el" – jelentette ki Mesk Attila, az MTA ftitkra a FigyelNetnek.
Tl sokat kapnak az akadmikusok
Egyes vlekedsek szerint a f problma a kevs rdemi munkt vgz akadmikusok honorriuma. „Az akadmikusoknak nem kne annyi pnzt elvinnik" – mondta Klmn C. Gyrgy tanszkvezet egyetemi tanr a FigyelNetnek. Hozztette, az akadmikusok nagy rsze nem az rdemi munkt vgz kutatintzetekben dolgozik, hanem klnbz egyetemeken, mgis az Akadmia kltsgvetsnek j rszt az nem alacsony fizetskre fordtja. Az idei augusztusi kormnyrendelet, mely az MTA-t tartalkkpzsre ktelezte, tovbb lezte a helyzetet: az Akadmia a kutatintzeteken sprol. „Minden vben vannak megszortsok, s minden vben az intzetek szenvednek tlk" – hangslyozta Klmn C. Gyrgy.
|