Operabalh, maradvnykpzs s ms gyek
Forrs: www.hvg.hu 2005.09.19. 15:48
Az NKM visszatartja az v vgig esedkes tmogatsokat, 26,7 millird hinyzik az intzmnyek s kht-k kasszjbl. Bozki Andrs azt zente: hitelfelvtellel vszeljk t az idt. Kzben Petrovics Emil mris kilpett a munkjt mg meg sem kezd j, operahzi vezetsbl, kemnyen kritizlva a miniszter szemlyi politikjt. Recseg-ropog a struktra?
Bl az Operban
Balh menetrendszeren? Magyar llami Operahz
© Marton Szilvia | „(…) a magyar nemzeti rksg minisztriuma nem rt ahhoz, hogy mi az, hogy Operahz. Ezt gy nyugodtan elmondom, belertve a miniszter urat, belertve az llamtitkrait, belertve a fosztlyvezetit, s gy tovbb. Nem rdekli ket .” Ezt Petrovics Emil fzeneigazgat nyilatkozta az m1-en, amikor arrl krdeztk, mirt mondott fel. Elmondsa szerint az Operahz j gazdasgi igazgatja azt javasolta neki, lljon fel posztjrl, s cserbe djakat, juttatsokat helyezett kiltsba.
Petrovics Emil az j vezetst is hozz nem rtnek minstette, pedig a plyzatban, amellyel nyertek, mg az neve is szerepelt. Hegyi rpd Jutocsa, az j igazgat szintn az m1-en beszlt, kijelentve, nem szltottk fel lemondsra Petrovicsot, s nem is rtak felmondlevelet neki, ellenkezleg, tisztelik s becslik. m az Info Rdiban mr elismerte, felmerlt, hogy ha nem tudnak egytt dolgozni Petroviccsal, szba jhet a nyugdjaztats.
gy nyilatkozott: "(...) esznk gba nem jutott volna hivataloss tenni ezt s az is igaz, hogy Kunos Jzsef, aki az intzmny gazdasgi igazgatja lesz, elkvette azt a hibt, hogy felknlta (…) hogy a tanr r mondjon le, vagy menjen nyugdjba. Ez egy hiba, egy tlkaps, tanr r meg is srtdtt rajta, aztn tisztztuk, hogy (…) hivatalosan ilyesmirl nincs sz.” Ebben azrt van nmi ellentmonds. Fleg, ha korbbi nyilatkozatok szemszgbl nzzk: Hegyi rpd Jutocsa, akit augusztus 1-jvel nevezett ki Bozki Andrs kulturlis miniszter, jlius vgn azt mondta: a fzeneigazgati pozci egyelre megmarad, azt Petrovics Emil tlti be, ksbb azonban valsznleg sszevonjk a mvszeti igazgati tisztsggel. Ez utbbi pedig Kesselyk Gergely. Nos, a fzeneigazgat ezt mr nem akarta megvrni. Dilettnsnak minstett mindenkit oda-vissza; klns legfeljebb az lehet, hogy nem akkor, amikor a miniszter eredmnyt hirdetett, hanem most.
Felvonsvg
A legrosszabbkor jtt az "operabl" a kultuszminisztrium szmra. Ha tbb nemzedk ltvnyosan nem tud egytt dolgozni egy nagy, nemzeti kultrintzmny ln, annak baljs zenete van. A mdiban a kulturlis letrl zajl diskurzusnak nem szemlyi torzsalkodsokrl kellene szlnia. Bozki Andrs miniszter nhny hete publiklta A szabadsg kultrja cm kiltvnyt, amely j politikt helyez kiltsba, s finoman jelzi, a szveg htterben kszl koncepci az intzmnyekben is vltozsokat kezdemnyez. Gyanthat mostmr, hogy ezek genercis feszltsgekkel jrnak majd.
A struktra kezdett el itt recsegni-ropogni? Az a minden vben szoksos, de idn durvbbra sikered maradvnykpzs, amely miatt az NKM most 26,7 millird forintot nem fizet ki a minisztriumi fenntarts intzmnyeknek, valban bartsgtalan kzeget teremt. Az alulfinanszrozottsg tkletes rv azok kezben, akik brljk a miniszter struktravltoztat szndkt, amelyet kiltvnyban megpendt. Mirl beszl, amikor mg pnz sincs? – szl az ultima ratio. Pedig a radiklis pnzmegvons (pontosabban: csszs, hiszen a pnz janurban megrkezik) mgiscsak felveti annak krdst, hogy a kulturlis kormnyzatnak mire s mennyit is kell kltenie.
Ki fizesse a villanyszmlt?
E pillanatban mg nem tudni, milyen krt rint a csszs, a minisztriumi finanszrozs kht-k s intzmnyek kzl. De egy figyelemre mlt nyilatkozat taln sejtet valamit. Bozki mondta a Magyar Nemzetben (aug.22): „Az llam nem vonhat el polgraitl adt kulturlis clokra azrt, hogy a mvelt elitnek az egyetlen helyes vagy kizrlag rtkes kultrrl alkotott tlett gyakorlati intzkedsekben rvnyestse. Az eloszts elveiben s gyakorlatban egyarnt rvnyestenie kell a nyitottsgot. Teret engedni a legklnflbb – de a msok szabadsgt s mltsgt nem csorbt – etnikai, vallsi, politikai, nemzedki s letmdkzssgek trekvseinek, hogy bekerlhessenek a kultra f ramba.”
A j rdekrvnyest kpessgt bszen hasznl hazai elitkultra mindig is az eloszts kedvezmnyezettje volt. Csak halkan krdezzk: biztos, hogy ezt a ktezres vekben is van mg mivel megindokolni? Valamint: j-e ha adott esetben magnvllalkozsknt ltrejtt gyekben a minisztrium pnzzel van benne (pl. Sziget)? A nonprofit kultracsinlk, a minisztriumi pnzekbl sosem rszeslt „struktrn kvliek” mr rges-rg megtapasztaltk, milyen is hitelekbl mkdni, lassan, ksve megrkez plyzati pnzekre vrva mkdni napi szinten.
Ki nyel ma?
Ha amgy is rosszul finanszrozott mzeumokat, meg az NKA-t (Nemzeti Kulturlis Alap) is rinti a csszs, az igazi otrombasg lesz. Elbbiek alapvet mkdsi gondokkal kzdenek, utbbi pedig javarszt pp azt a szfrt tmogatja, amely amgy is a legnehezebb helyzetben van. Ha azonban strukturlis krdsekrl beszlnk, van itt mg valami.
„Tisztessges dolog-e, hogy Jzsef Attila szletsnek 100. vforduljn, Ady, Kosztolnyi hazjban az rszvetsg nem tudja kifizetni kzzemi szmlit, mert az v htralv rszben a mr megtlt tmogatsokat, a megkttt szerzdsekre jr tmogatsokat sem folystja a minisztrium?” - tette fel a krdst a napokban a Fidesz kultrpolitikusa, Plinks Jzsef.
Mintha e krdsben ott galoppozna a haza kultrafinanszrozs llatorvosi lova. A sznoki krds mgtt ott hzdik egy msik. Ez pedig a hazai mvszeti szakmk mkdsre, az llamhoz val viszonyukra vonatkozik. Plinks pldjnl maradva: tbb rszvetsg is van s mindegyik tmogatsra vr. Biztos, hogy a legnagyobb tagsg, m megkvlt s az ismert botrnyok miatt presztzsben jelentsen meggyenglt Magyar rszvetsg nem tud tevkenysgbe szponzorokat, tmogatkat bekapcsolni? Biztos, hogy nem kellene az elitkultrnak nnn mkdsi s ltstratgiit ilyen szempontbl is fellvizsglnia? Biztos, hogy az llami pnzre vrs az egyedli ltmd ebben a szfrban? Biztos, hogy nem lehet mg tbb normatv szempontot behozni a tmogatsba? Biztos, hogy nem tudnak fundraising-gel, szakmai tevkenysggel e szervezetek tbb bevtelt termelni maguknak?
A jelenlegi viharos helyzet taln nem kedvez annak, hogy mindezt higgadtan tgondoljuk. Pedig mgiscsak itt volna az ideje.
|