Nagyon precz beavatkozsok elvgzsre alkalmas a szobahmrsklet sugarat kibocst plazmaceruza, amelyet Mounir Laroussi s Xinpei Lu, a virginiai Old Dominion egyetem munkatrsai fejlesztettek ki. A fnyceruzban raml hliumgz nyomokban oxignt is tartalmaz, s a plazmasugr akkor jn ltre, amikor a gz kt nagyfeszltsg elektrda kztt halad t. A csupn tizenkt centimteres ceruza a Nature tudomnyos szaklap szerint rasztal mret szerkezeteket helyettesthet.
Mirelit sugr
Laroussi szerint a plazmaceruza biztonsgos: semmi sem trtnt a brvel, amikor clba vette a kezt, ugyanakkor knnyedn elpuszttotta az Echerischia coli baktriumot. A kutatcsoport most abban remnykedik, hogy az eszkzk segtsgvel a fogorvosok leradrozhatjk majd ezeket a kros baktriumokat a fogainkrl, de ehhez mg tovbbi fejlesztsek szksgesek.
A normlis esetben tbb ezer Celsius fokos plazmasugr igen nehezen hasznosthat, Laroussi kutatcsoportja azonban hidegen tudja tartani a plazmt: a msodpercenknt tbb ezerszer ki- s bekapcsolt kilovoltos elektromos mezben az elektronok hihetetlenl felgyorsulnak, a nehezebb ionok azonban lassabban mozognak. A knny elektronok kevs henergit adnak le annak az anyagnak, amelybe belecsapdnak, gy a gz hvs lesz, magyarzta el a Nature magazinnak Bill Graham a belfasti Queen's egyetem plazmaszakrtje.
Ks helyett
Tumorok eltvoltsra is alkalmas lehet a plazmaceruza, mondta Graham, ugyanis rtegenknt is el tudja tvoltani a rkos sejteket, amg a sebszi ksek gyakran megsrtik a krnyez szvetet is. Laroussi most megprblja gy belltani a plazmasugarat, hogy csak bizonyos sejttpusokat tmadjon meg, illetve megprblja megrteni, hogy a plazmasugr miknt li meg a baktriumot.